Artykuł sponsorowany

Jak dobrać ładowarkę do akumulatora żelowego?

Jak dobrać ładowarkę do akumulatora żelowego?

Samochodowe akumulatory żelowe to nowoczesne urządzenia, które cieszą się rosnącą popularnością wśród kierowców. Ich zalety to między innymi minimalne ryzyko utraty elektrolitu oraz wysoka odporność na uszkodzenia. Niemniej również i one mogą ulec rozładowaniu, szczególnie przy braku regularnej eksploatacji. Do ich ładowania powinniśmy używać odpowiednio dobranej ładowarki.

Prostownik a ładowarka – podobieństwa i różnice

W mowie potocznej słowa „prostownik” oraz „ładowarka” często używane są zamiennie do nazwania tego samego urządzenia. Nie jest to do końca poprawne, bo choć między ładowarkami i prostownikami widać wyraźnie podobieństwa – przykładowo jeśli chodzi o posiadane funkcje – to wiele jest również między nimi różnic, obejmujących między innymi o technologię wykorzystaną w ich produkcji oraz zastosowaniu. Tradycyjny prostownik, przeznaczony do ładowania akumulatorów starszej daty znacząco będzie różnić się od ładowarki przeznaczonej do ładowania akumulatorów żelowych i zaopatrzonej w szeroki wachlarz funkcji.

Ładowarka do akumulatora żelowego – jak wybrać?

Nie istnieje wyraźny podział na ładowarki przeznaczone do akumulatorów określonego rodzaju. Ładowarka, której używamy do ładowania akumulatora żelowego równie dobrze spisze się po podłączeniu jej do akumulatora typu AGM. To, co powinno nas najbardziej interesować podczas dokonywania wyboru ładowarki, są jej parametry techniczne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na parametry dotyczące właściwości prądu wyjściowego – mówi specjalista sklepu BatcarPierwszym z nich jest napięcie ładowania. Do akumulatorów samochodowych wynosi ono 12V. Pamiętajmy, że napięcie ładowarki powinno być również napięciu akumulatora, pod żadnym pozorem nie należy ładować akumulatora przy pomocy urządzenia o wyższym napięciu, gdyż doprowadzi to do jego uszkodzenia. Kolejne istotne parametry to prąd ładowania. W specyfikacji ładowarki znajdziemy wartości dla prądu szczytowego i skutecznego. Skupmy się na tym drugim, bowiem to on jest istotny z punktu widzenia efektywności ładowania. Parametr ten powinien wynosić 1/10 pojemności akumulatora.

Funkcje ładowarek

Dzisiejsze ładowarki to nowoczesne i wszechstronne urządzenia, zapewniające szeroki wachlarz funkcji. Świetnym przykładem jest ładowarka MXS 5.0 marki CTEK. Do jej funkcji należy między innymi diagnoza akumulatora, ładowanie podtrzymujące czy regenerację całkowicie rozładowanych akumulatorów z rozwarstwionym elektrolitem. Mogą one być wykorzystywane do ładowania akumulatorów nie tylko samochodowych, ale również motocyklowych i innych – wszystko dzięki możliwości dopasowania parametrów prądu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz