Artykuł sponsorowany

Jak dbać o wózki widłowe?

Jak dbać o wózki widłowe?

Wózek widłowy to pojazd, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę jakiegokolwiek dużego magazynu czy hurtowni. Aby mógł on jak najdłużej bezawaryjnie służyć użytkownikom podczas przewozu i załadunku towarów, trzeba o niego odpowiednio dbać. Co można zrobić, aby wózek widłowy nie odmówił posłuszeństwa? Na jakie kwestie należy szczególnie zwrócić uwagę?

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia konserwacja wózków widłowych?

Awaria wózka widłowego może być sporym problemem dla przedsiębiorstwa. Zepsuty sprzęt może oznaczać dezorganizację pracy, a w tym opóźnienia i niedotrzymywanie terminów. Jest to powodem, dla którego każdy właściciel takiego pojazdu powinien troszczyć się o jego stan.

Wózki widłowe są zwykle intensywnie eksploatowane. Codziennie przewożą i podnoszą ciężkie ładunki. Dlatego, aby być pewnym, że nie grozi im poważna usterka, należy kontrolować, czy są w pełni sprawne.

Ponadto właściciel wózka widłowego musi zdawać sobie sprawę z tego, że właściwe postępowanie ze sprzętem może uchronić przed nieplanowanymi wydatkami. Koszt usunięcia bardziej złożonej awarii może być sporym obciążeniem dla budżetu firmy, a żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, wystarczy regularnie poddawać urządzenia przeglądom technicznym. Usługi takie świadczy firma DOMINIKOWSKI WÓZKI WIDŁOWE.

Co zrobić, aby wózek widłowy jak najdłużej służył swoim właścicielom?

Można spotkać się z kilkoma rodzajami wózków widłowych. Są one przeznaczone do pracy z ładunkami o różnych ciężarach i w określonych warunkach. Operator pojazdu musi ściśle przestrzegać w tej kwestii zaleceń producenta. Nie może transportować nim więcej ładunku, niż wskazano w instrukcji użytkowania wózka. Powinien też jeździć nim ostrożnie i dobierać prędkość do specyfiki podłoża. Zdecydowanie przekłada się to na dłuższą żywotność sprzętu.

Oprócz tego nie do przecenienia jest rola, jaką odgrywają regularne przeglądy techniczne wózków widłowych. Podczas takich prac specjaliści skrupulatnie oceniają stan podzespołów wózka. Kontrolują układ napędowy, hamulcowy, sprawność działania oświetlenia oraz ogumienie. W razie potrzeby mogą zalecić uzupełnienie płynów eksploatacyjnych (na przykład płynu hydraulicznego) czy smarowanie niektórych części – rolek, łańcucha.

Jeżeli wózek widłowy nagle przestaje działać tak, jak do tej pory, należy jak najszybciej oddać go w ręce fachowców. Nie można zwlekać z usunięciem usterki, gdyż może ona prowadzić do poważniejszej awarii. Pojazd roboczy musi zostać powierzony specjaliście, który szybko zdiagnozuje sprzęt i usunie przyczynę problemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz