Artykuł sponsorowany

Jak dbać o urządzenia laboratoryjne?

Jak dbać o urządzenia laboratoryjne?

Filtry HEPA (wysokowydajny filtr cząstek stałych) stosowane są w wentylacji i klimatyzacji, ale także w niektórych urządzeniach domowego użytku, jak np. odkurzacze. Można je podzielić na klasy jakości, na podstawie wielkości skuteczności filtracji. Pomiarów tych dokonuje się w wyspecjalizowanych ośrodkach laboratoryjnych, które muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia, jak na przykład komory laminarne.

Urządzenia laboratoryjne zawsze najwyższej jakości

Każdy egzemplarz filtru HEPA musi posiadać świadectwo badania, przeprowadzonego w specjalistycznym laboratorium, które określa jego parametry zgodnie ze stosownymi normami. Raport z testów nie jest wyłącznie deklaracją zgodności i spełniania wymogów normy dla danej klasy filtru. Musi on zawierać konkretne wyniki pomiarów takich jak pomiar oporu przepływu, pomiar skuteczności filtracji a także, dla klas powyżej H13 wyniku testu przecieków. Tylko filtry o klasie powyżej H13 uznawane są za filtry HEPA, niższe klasy otrzymują miano filtrów EPA. Oprócz powyższych, świadectwo musi także zawierać dane identyfikacyjne aparatury pomiarowej i warunków badania a także testów, którym dany egzemplarz był poddawany. Z tego względu także laboratoryjna aparatura pomiarowa, taka jak autoklawy, komory laminarne, sterylizatory parowe i inny sprzęt musi być poddawany regularnej naprawie i serwisowi laboratoryjnemu. Urządzenia laboratoryjne muszą bezwzględnie działać prawidłowo, aby dawały pewne i sprawdzone wyniki badań, bo przecież to od nich zależy dalsze postępowanie z badanym elementem, kwalifikowanie go do odpowiedniej klasy, co później wpływa na jego wykorzystanie w innych urządzeniach, od których może zależeć zdrowie i życie ludzi.

Dbanie o jakość sprzętu laboratoryjnego

Jakość sprzętu laboratoryjnego to podstawa. Należy poddawać go regularnej konserwacji i czyszczeniu po każdorazowym użyciu, ale często to nie wystarczy. Raz na kilka – kilkanaście tygodni należy oddać go do specjalistycznej firmy, zajmującej się naprawą i kontrolą sprzętu laboratoryjnego, takiej jak Przedsiębiorstwo Melon, gdzie sprzęt zostanie sprawdzony bardzo dokładnie i poddany ocenie działania. Prawidłowo działający sprzęt laboratoryjny musi też być odpowiednio skalibrowany, zgodnie z wzorcami metrologicznymi. Zwłaszcza dotyczy to przyrządów i urządzeń pomiarowych. Wzorcowanie przyrządów pomiarowych należy powtarzać przez cały czas użytkowania przyrządu. Nie istnieją przepisy wyznaczające czasookresy wzorcowań, ani okresy ważności świadectw wzorcowania, a częstotliwość powtórnych wzorcowań winna być ustalana w zależności od znaczenia dokładności pomiaru, warunków ich pracy oraz stopnia zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych z otoczeniu urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz