Materiał Partnera

Jak dbać o szyby samochodowe podczas zimy?

Jak dbać o szyby samochodowe podczas zimy?

Stan szyb samochodowych to jeden z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Podczas zimowych miesięcy kierowcy muszą zadbać o odpowiednią pielęgnację szyb samochodowych, aby zapewniały one dobrą widoczność. Stosowanie niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych może spowodować liczne uszkodzenia oraz narazić na konieczność wykonania kosztownych napraw. Sprawdź, jak zadbać o szyby samochodowe podczas zimy.

Stosuj odpowiednie płyny

Podstawą w pielęgnacji szyb samochodowych jest dobór odpowiednich środków chemicznych. Wybierając płyn do mycia szyb, unikajmy preparatów na bazie amoniaku, ponieważ może on uszkodzić elementy wykonane z winylu, skóry lub gumy, które znajdują się w okolicy szyby. Amoniak może również widocznie zniszczyć przyciemniane szyby. Używanie preparatów tego typu do czyszczenia szyb od wewnętrznej strony może negatywnie wpłynąć na stan dróg oddechowych osób podróżujących danym pojazdem.

Bardzo istotny jest również dobór płynu do spryskiwaczy. Zwykły płyn zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera. W okresie zimowym konieczna jest wymiana płynu do spryskiwaczy na specjalistyczny, dostosowany do niskich temperatur. Płyny zimowe w składzie mają zwiększoną zawartość alkoholu i detergentów, a ich konsystencja jest gęstsza. Tego typu płyny skutecznie usuwają zabrudzenia oraz odtłuszczają powierzchnię szyby. Kupując płyn do spryskiwaczy, należy dokładnie przeanalizować jego skład, bowiem często zdarza się, że w tańszych preparatach wysokojakościowy etanol producenci zastępują metanolem.

Bezpieczne usuwanie lodu z powierzchni szyby

Kierowcy praktykują wiele metod na odmrażanie szyb, jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla szklanych powierzchni. Specjaliści polecają dwie metody: tradycyjną skrobaczkę do szyb lub chemiczny odmrażacz.

Skrobaczka do szyb do rozwiązanie najpopularniejsze ze względu na praktyczność, jak i niską cenę i wysoką skuteczność. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na jakość produktu. Tylko skrobaczki od renomowanych producentów zapewnią komfortowe użytkowanie, będą wytrzymałe, a także nie spowodują zarysowania powierzchni szyby. Produkty tego typu oferuje m.in. firma MTRAUTO z Sochaczewa.

W przypadku, gdy na naszej szybie znajduje się bardzo gruba warstwa lodu, przed rozpoczęciem skrobania warto spryskać powierzchnię chemicznym rozmrażaczem – zabieg ten ułatwi i przyspieszy proces oczyszczania szyby.

Pamiętaj! W celu rozmrożenia lodu na szybach nigdy nie wylewaj na nie zimnego płynu do spryskiwaczy ani ciepłej wody! Takie zabiegi mogą spowodować uszkodzenie szyby!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz