Artykuł sponsorowany

Jak dbać o rośliny ozdobne zimą?

Jak dbać o rośliny ozdobne zimą?

Do roślin ozdobnych najczęściej zalicza się przede wszystkim drzewa i krzewy iglaste. Mogą być one wykorzystywane w różny sposób – jako solitery, bądź w formie żywopłotu. Rośliny iglaste są niezwykle specyficzne. Wyróżniają się wysoką odpornością na niekorzystne oddziaływanie warunków pogodowych, ale są też narażone na uszkodzenia, zwłaszcza
w okresie zimowym, spowodowane zbyt dużą ilością ciężkiego śniegu. Jak o rośliny ozdobne dbać zimą?


Pielęgnacja iglaków zimą

Niewiele osób wie, że dobrze ukierunkowana pielęgnacja drzew i krzewów iglastych pozwala zachować im piękny, naturalny kolor i jednocześnie zminimalizować ryzyko wystąpienia deformacji, wykrzywień czy złamań gałęzi. Część drzewek ozdobnych jest zimozielona – wymagają one jednak właściwego dbania o nie przez cały rok. Iglaki w przeciwieństwie do roślin liściastych tracą wodę nieustannie. Zimą dość często borykają się z tzw. suszą fizjologiczną. Występuje ona w sytuacji, gdy przy przemarzniętej glebie korzenie nie są w stanie uzupełnić braków płynów. Efektem jest przyschnięcie, utrata naturalnego koloru i gubienie igieł. Piękna zielona barwa zamienia się w smutny, brązowy odzień. W skrajnych przypadkach może nawet nastąpić całkowite obumarcie rośliny. Chcąc maksymalnie wesprzeć je w trudnym okresie, warto regularnie podlewać je. Ważne by w tym czasie była ciepła i słoneczna pogoda przekraczająca 0 stopni Celsjusza. Nie zaleca się przeprowadzania tych czynności podczas śnieżnej zimy. Lód i śnieg znajdujący się wokół pni zapewnia im odpowiednie nawodnienie, jednocześnie chroniąc korzenie przed ich przemarznięciem.


Jak jeszcze dbać o rośliny ozdobne?

Nie ma chyba osoby, która nie uwielbia widoku przyprószonych białym puchem drzewek w ogrodzie. Jest to jedna z piękniejszych scen, będąca jednocześnie sporym zagrożeniem dla roślin. O ile niewielka warstwa śniegu chroni je przed przemarznięciem, o tyle zbyt duża ogranicza im dostęp do tlenu, przeciąża i wpływa negatywnie na ukształtowane już gałęzie. Największe szkody wystąpić mogą w przypadku roślin kolumnowych i stożkowych, które pomimo elastyczności nie są w stanie udźwignąć dużego ciężaru. Specjaliści ze Szkółki Drzewek Barbara Waleczek i Krzysztof Waleczek zaznaczają, że warto otrzepywać je regularnie z białego puchu. Jeśli jednak dojdzie już do odkształceń wystarczy za pomocą parcianego sznurka obwiązać delikatnie roślinę, co ułatwi jej odzyskanie pierwotnego kształtu. W poważniejszych sytuacjach związanych z uszkodzeniem drzewa warto wyrównać miejsce złamania gałęzi, dzięki czemu roślina będzie miała zapewniony łatwiejszy późniejszy rozwój.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz