Artykuł sponsorowany

Jak często trzeba opróżniać szambo?

Jak często trzeba opróżniać szambo?

Osoby, które zamieszkują tereny pozamiejskie, nie zawsze mają możliwość podłączenia swojego domu do gminnej instalacji kanalizacyjnej. Większość z nich decyduje się więc na budowę szamba, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i funkcjonalnym. Tyle że szambo wymaga systematycznego opróżniania, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jak często należy usuwać nieczystości płynne ze zbiornika i dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Jak szybko zapełnia się szambo?

Szambo to bezodpływowy zbiornik, w którym magazynowane są ścieki produkowane przez domowników. Zbiornik ten ukryty jest pod ziemią, więc nie zaburza estetyki działki. Dostępne są modele betonowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Te ostatnie cieszą się większym zainteresowaniem inwestorów ze względu na łatwość transportu i montażu. Szybkość zapełniania się szamba zależy od kilku czynników. Kluczowa jest pojemność zbiornika i ilość osób, które będą z niego korzystać. Dla przykładu, czteroosobowa rodzina potrzebuje szamba o pojemności od 10m3 do 13m3. Powinno się ono zapełnić w ciągu 3-4 tygodni, jednak nie jest to takie oczywiste. Wystarczy bowiem, że domownicy będą kąpać się dwa razy dziennie i zużywać duże ilości wody, by zbiornik znacznie szybciej wypełnił się po brzegi. Częstotliwość opróżniania szamba jest więc kwestią indywidualną.

Jak kontrolować stan napełnienia zbiornika?

Jak radzi specjalista z firmy asenizacyjnej Clean World – nigdy nie należy czekać do ostatniej chwili z opróżnieniem szamba. Domownicy powinny zainwestować w akcesoria, które pomogą im kontrolować stan wypełnienia zbiornika. W sklepach dostępne są specjalne czujniki i pływaki, które alarmują mieszkańców o konieczności wezwania szambiarki. Stopień wypełnienia szamba można też ocenić, zaglądając do zbiornika, ale jest to niebezpieczne i niezalecane. Jednorazowy koszt usługi asenizacyjnej waha się od 150 do 300 zł, w zależności od regionu. Warto pamiętać, że nie wszystkie firmy pracują w trybie 24/7. Świetnym rozwiązaniem jest więc nawiązanie stałej współpracy z wybranym przedsiębiorstwem. W ramach umowy wóz asenizacyjny będzie odwiedzał klienta w ustalonym dniu miesiąca, dzięki czemu ścieki zawsze będą wywożone na czas.

Czym grozi przepełnienie się szamba?

Wypełniony do granic zbiornik zacznie przeciekać, przez co nieczystości wydostaną się na działkę. Toksyczne ścieki mogą doprowadzić do zniszczenia kostki brukowej, obumarcia roślin w ogrodzie oraz zanieczyszczenia gruntu i źródeł wody pitnej. Przykry zapach z pewnością będzie przeszkadzał sąsiadom. Co więcej, jeśli sytuacja będzie się powtarzać, właściciel szamba może zostać ukarany karą finansową. Zatem, czy warto oszczędzać na usługach asenizacyjnych? Z pewnością się to nie opłaca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz