Artykuł sponsorowany

Jajko ─ życiodajna substancja w skorupce

Jajko ─ życiodajna substancja w skorupce
Bogactwo witamin i minerałów zawartych w kurzych jajkach sprawia, że stanowią one doskonałe źródło energii oraz wartości odżywczych. Korzyści płynące z włączenia jaj do diety czerpią nie tylko ludzie. Dziko żyjące zwierzęta instynktownie podkradają je z ptasich gniazd, a tym, które towarzyszą nam na co dzień, sami podajemy surowe jajka lub wzbogacone nimi pasze i karmy.

Jak jajka wpływają na ludzki organizm?

Jajka dostarczają organizmowi wielu składników odżywczych. Zawierają sporo witamin i minerałów, między innymi witaminy A, B, D, E, K czy PP. Dzięki zawartości aminokwasów wspierają rozwój organizmu dziecka i wspomagają poprawne funkcjonowanie organizmu dorosłych. Za przykład niech posłuży histydyna, która odpowiada za wiele procesów w naszym organizmie ─ zwiększa przepływ krwi, niweluje zmęczenie, wpływa na budowę mięśni i prawidłowe funkcjonowanie jelit. Żółtko dostarcza nam luteiny oraz zeaksantyny, antyoksydantów mających zbawienny wpływ na oczy. Dzięki nim możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia takich chorób jak zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćmy. Jednak jajko jajku nierówne. Najlepsze dla nas są te świeże, pochodzące ze sprawdzonych źródeł ─ prosto od rolnika lub ze sklepu, który zaopatruje się w dobrej hurtowni jaj. Dlatego wielu sprzedawców detalicznych z województwa zachodniopomorskiego korzysta z usług firmy Jajo z Koszalina, cenionej nie tylko za wysoką jakość produktów, ale też szybkie i niezawodne dostawy.

Czy warto wyrzucać skorupki jajek?

Skorupki jajek mają w sobie bardzo dużo białka, jak również kwasu hialuronowego, glukozaminy, kolagenu i siarczanu chondroityny, toteż od lat wykorzystuje się je w medycynie naturalnej. Obecnie są używane do produkcji wielu leków oraz suplementów diety wspomagających prawidłowe funkcjonowanie układu chrzęstno-kostnego. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy na apteczne preparaty. Prozdrowotny dodatek do dań możesz przygotować ze skorupek samodzielnie. Decydując się na takie rozwiązanie, wybieraj jajka kurze z wolnego wybiegu ─ drób hodowany tą metodą jest najzdrowszy. Poniżej kilka przykładów domowych suplementów ze skorupek kurzych jaj.

Co zrobić ze skorupek jaj?

Sproszkowane skorupki jaj. Jajko wyczyść za pomocą ciepłej wody i środka czyszczącego. Wnętrze wykorzystaj, natomiast skorupkę sparz. Połóż na blasze i poczekaj aż wyschnie, najlepiej całą noc. Następnie nagrzej piekarnik do 100 stopni i piecz przez 10 minut. Ostatnim etapem jej skruszenie skorupy w moździerzu lub przy pomocy młynka do kawy. Proszek najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, np. w słoiku. Spożywaj dosypując do posiłków, np. zup, sałatek, koktajli, a nawet kawy. Wysoka zawartość wapnia neutralizuje kwasowość, dzięki czemu kawa stanie się przyjemniejsza w smaku i łagodniejsza dla żołądka.
Wywar ze skorupki. Podobnie jak w przypadku proszku skorupki umyj i sparzy. Następnie zgnieć i zalej przegotowaną wodą, w proporcji 3 litry na 6 skorupek. W ostatnim etapie odstaw wodę ze skorupkami na tydzień do lodówki. Wypicie szklanki naparu dziennie wzmocni układ odpornościowy i oczyści krew. Możesz urozmaicić substancję o witaminę C, dodając do niej sok z cytryny.
Płyn na bolące stawy. Czystą, wyparzoną skorupkę skrusz i umieść w szklanym naczyniu ze szczelną przykrywką, zalej octem jabłkowym i przykryj. Odstaw wywar na 2 dni w ciemne miejsce. Skorupka powinna ulec rozpuszczeniu. Tak przygotowany specyfik należy wcierać w bolące miejsca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz