Artykuł sponsorowany

Integracyjne place zabaw - miejsca gdzie zabawa idzie w parze z integracją

Integracyjne place zabaw - miejsca gdzie zabawa idzie w parze z integracją

Zabawa z innymi dziećmi to integralna część rozwoju małego człowieka - uczy pracy w zespole, kreatywnego myślenia i radzenia sobie z codziennymi sytuacjami. Dlatego też place zabaw to niezwykle ważne miejsca w życiu każdego dziecka! To właśnie tam najmłodsi mają szansę rozwijać się i bawić. Ważne jest, aby żadne dziecko nie było wykluczone z tych aktywności np. przez swoją niepełnosprawność. Firma Lars Laj dba o to, aby KAŻDE dziecko mogło czynnie brać udział w życiu na placu zabaw.

Plac zabaw bez barier

Edukowanie społeczeństwa, w tym także najmłodszych oraz umożliwienie integracji poprzez zabawę, to bardzo istotna kwestia, o której warto pamiętać w trakcie zakupu sprzętu na plac zabaw.

Na szczęście coraz większa liczba samorządów i inwestorów decyduje się na uwzględnienie potrzeb dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami ruchowymi w wyniku czego coraz częściej powstają integracyjne place zabaw, na których wspólna zabawa dzieci poruszających się na wózku, czy kulach jest możliwa. 

Pośród sprzętów na plac zabaw dostosowanych do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajdziemy specjalną huśtawkę z podestem na wózki, domki zabaw z podjazdami, specjalnie obniżone stoliki do zabawy,a także bestseller huśtawkę “ptasie gniazdo” idealną dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej potrzebującymi dodatkowej stymulacji.

O czym należy pamiętać tworząc plac zabaw przyjazny niepełnosprawnym

Stworzenie integracyjnego placu zabaw to wymagający proces, w przypadku którego niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiedni projekt. Powinien on uwzględniać zarówno potrzeby i sugestie samych dzieci, jaki i ich opiekunów, a niekiedy nawet terapeutów integracji sensorycznej, rehabilitantów czy psychologów. Niemniej jednak firmy budujące place zabaw, także miejsca przyjazne niepełnosprawnym, takie jak Lars Laj Polska Sp. z o.o., muszą pamiętać, że plac zabaw bez barier przeznaczony jest dla wszystkich, a co za tym idzie wykorzystane tam urządzenia muszą być dostosowane do potrzeb dzieci o obniżonej sprawności ruchowej, ale także powinny być odpowiednie dla dzieci w pełni mobilnych. Dlatego też przy powstawaniu miejsc tego typu należy uwzględnić:

  • odpowiednią nawierzchnię placu zabaw – która powinna być antypoślizgowa, chropowata i pozbawiona wybrzuszeń. Nie może być ona również usypana z piasku, gdyż znacznie utrudnia on poruszanie się na wózku inwalidzkim lub o kulach,

  • właściwy rozkład i szerokość ciągów komunikacyjnych - alejki przystosowane do obecności zdrowych i niepełnosprawnych dzieci powinny mieć min. 170 cm szerokości, tak aby dwa wózki mogły się bezkolizyjnie minąć. Dodatkowo wskazane jest aby w ciągach komunikacyjnych zrezygnować z nagłych zakrętów, zaś alejki powinny być poprowadzone pod kątem prostym, co pozwoli na łatwiejsze poruszanie się po placu zabaw osobom niedowidzącym,

  • rezygnacja ze schodów na rzecz ramp i pochylni umożliwiających wjazd wózkiem,

  • przemyślane rozmieszczenie i zabezpieczenie elementów typu kosze na śmieci lub ławki,

  • rezygnacja z krawężników,

  • urządzenia dopasowane do użytkowania zarówno przez dzieci zdrowe, jak i przez dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Mogą to być np. specjalne huśtawki typu „ptasie gniazdo” (pozwalające na bujanie się w pozycji leżącej lub siedzącej), bądź też huśtawki, na które można wjechać wózkiem, podwyższone piaskownice umożliwiające bliski podjazd, a także różnego rodzaju domki z podjazdami i zjeżdżalnią, czy tablice do nauki cyfr w języku Braille’a i wiele innych.

Korzystanie z właściwie zaprojektowanych, wykonanych i wyposażonych, integracyjnych placów zabaw, przynosi wiele korzyści, zarówno dzieciom niepełnosprawnym, które z każdym kolejnym osiągnięciem ruchowym nabierają pewności siebie, jak i pozostałym dzieciom, które obserwując zmagania swoich mniej sprawnych rówieśników, uczą się tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka.

Warto pamiętać o tym, że nawet już istniejący plac zabaw można dostosować do potrzeb dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Huśtawka, tablica edukacyjna czy stolik do zabawy - to pierwszy krok w kierunku stworzenia cieszącego wszystkich placu zabaw bez barier.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz