Materiał Partnera

Instalacje elektryczne w budynkach – podstawowe zasady wykonania.

Instalacje elektryczne w budynkach – podstawowe zasady wykonania.

Instalacje elektryczne występują praktycznie w każdym budynku, od mieszkalnego, poprzez biurowe produkcyjne, do garażowych, letniskowych i pomocniczych. Zapewniają bezpieczne zasilanie do odbiorników końcowych takich jak oprawy oświetleniowe, gniazda wtyczkowe, urządzenia wentylacyjne czy klimatyzacyjne. W połączeniu z okablowaniem teletechnicznym i zastosowaniem sterowników inteligentnego domu np. Delta Dore, służą podniesieniu komfortu użytkowania i dostępem do nowoczesnych mediów.

Instalacja elektryczna w budynku (w podstawowej wersji) składa się z elementów:

 • Złącza kablowo-pomiarowego
 • Tablicy rozdzielczej, wyposażonej w zabezpieczenia modułowe
 • Instalacji uziemienia i połączeń wyrównawczych
 • Okablowania wewnątrz budynku,
 • Puszek przyłączeniowych dla osprzętu ,
 • Gniazd wtyczkowych i łączników,
 • Wypustów oświetlenia.

Początkiem wszystkiego jest dobór właściwych zabezpieczeń i ilości obwodów zasilania.

Złącza kablowo-pomiarowe oprócz samego licznika kWh zawiera listwę przyłączeniową dla każdego z przewodów prądowych i ochronnych, zapewniającą duży przepływ mocy. Podsiada także zabezpieczenia przyłącza i przedlicznikowe topikowe lub nadmiarowo-prądowe typu „S” (o wielkości zgodnej z mocą na umowie o dostarczaniu energii elektrycznej).

Osprzęt w niej jest plombowany, aby nie można było zmienić wielkości mocy lub omijać licznika. Skrzynkę najczęściej montuje cuje się w granicy działki, czyli w linii ogrodzenia. Należy mieć na uwadze, że za stan plomb i licznika odpowiada właściciel posesji, dlatego też należy ją zabezpieczyć właściwym zamknięciem.

Tablica rozdzielcza to kolejny element każdej instalacji elektrycznej. W niej następuje rozdział na poszczególne obwody instalacji w domu. Są one też zabezpieczone odpowiednim osprzętem w postaci m.in. ograniczników przepięć, zabezpieczeń nadmiarowo prądowych, wyłączników różnicowo prądowych czy  bezpieczników, wyłączników różnicowo-prądowych. W zależności od potrzeb można zainstalować również:

 • zabezpieczenia silnikowe
 • Programatory astronomiczne, tygodniowe, czy zegary dobowe
 • przekaźniki priorytetowe
 • sygnalizację obecności napięcia.

Przy tablicach rozdzielczych montuje się najczęściej również tablice teletechniczne , do których doprowadzamy okablowanie instalacji niskoprądowych, z miejscem na router, rozdzielacz RTV, centralkę inteligentnego domu np. TYDOM Delta Dore.
Możliwości funkcjonalnych, jakie oferuje rynek instalacyjny jest naprawdę sporo.
Dobór ilości obwodów, przekroju przewodów i odpowiedniej wartości zabezpieczeń jest bardzo istotny dla długoletniej bezawaryjnej eksploatacji, tak więc  prace montażu instalacji elektrycznej należy zlecić wyspecjalizowanej firmie elektromonterskiej, z wieloletnim doświadczeniem o ugruntowanej pozycji na rynku, takiej jak chociażby firma ELEKTROKOM JACEK JĄDER.

Okablowanie gwarantuje dostawę prądu do poszczególnych odbiorników

Muszą być o odpowiednim przekroju, zależnym od pobieranej mocy urządzeń. Kable należy ułożyć starannie na ścianie, suficie lub też w rurach osłonowych jeśli układane są w  i wylewce, aby nie powstały pęknięcia czy przetarcia zarówno podczas wykonywania prac budowlanych, jak i w późniejszej eksploatacji. Zakrywa się je tynkiem lub wylewką betonową.
Biorąc pod uwagę ilość elektroniki w dzisiejszym sprzęcie i wysokie koszty naprawy lub wymiany, nie można zapominać o instalacji piorunochronnej, uziemienia i połaczeń wyrównawczych, które w połaczeniu z odpowiednią aparaturą ograniczającą skutki przepięć zabezpieczając sprzęt z elektroniką typu piece c.o.,  telewizory, komputery, ładowarki itp.

Puszki przyłączeniowe umożliwiają wykonanie zarówno połączeń rozdzielczych przewodów, jak i podłączeń gniazd i łączników. Powinny umożliwić trwałe mocowanie osprzętu poprzez prawidłowe osadzenie puszek. Nie mogą poddawać się przy montażu osprzętu, gdyż nie spełnią funkcji trzymania wyłączników i gniazdek. Obecnie stosuje się do połączeń instalacji pogłębiane puszki , w których Instalator wykonuje połączenia na złączach samozaciskowych typu WAGO.  Gniazda i przełączniki zapewniają komfortowe, ale i bezpieczne użytkowanie instalacji. Użytkowane codziennie powinny charakteryzować się wysoką jakością i niezawodnością. Nie warto na nich oszczędzać.

Przyłącza oświetleniowe dla żyrandoli, kinkietów, czy opraw zewnętrznych wykonuje się w postaci wyprowadzonych przewodów, zakończonych „kostką przyłączeniową”, ich przesuwanie jest kłopotliwe, dlatego warto je starannie rozplanować. Tak przygotowane i zabezpieczone wypusty oświetleniowe ułatwią montaż i pozwalają na bezpieczna eksploatację przed montażem wybranych opraw oświetleniowych.

Opracowanie:
Poznań, Marcelińska 34
tel. 604 555 590
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz