Artykuł sponsorowany

Instalacje CCTV jako element systemów alarmowych

Instalacje CCTV jako element systemów alarmowych

Postęp technologiczny, spadek cen urządzeń alarmowych i ich duża dostępność sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców, ale też inwestorów prywatnych może pozwolić sobie na budowę tego typu zabezpieczeń. W praktyce systemy alarmowe stosowane są najczęściej w zakładach przemysłowych, najmocniej zagrożonych ryzykiem kradzieży i innych sytuacji prowadzących do poważnych strat materialnych.


Czym jest system alarmowy?

System alarmowy to zespół urządzeń zwiększających bezpieczeństwo obiektu poprzez wykrywanie i sygnalizację niebezpieczeństw. Podstawowa klasyfikacja systemów alarmowych zbudowana jest w oparciu o rodzaj wykrywanych zagrożeń i wyróżnia: Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN), Systemy Sygnalizacji Alarmu Pożarowego (SAP), Systemy Telewizji Przemysłowej (CCTV – z ang. Closed Circuit Television) oraz Systemy Ochrony Peryferyjnej. W zależności od potrzeb i rodzaju zagrożeń w chronionym obiekcie instalacja alarmowa może pełnić różne funkcje i pracować na rozmaite sposoby. W miejscach, gdzie dobra materialne wymagają szczególnej ochrony przed zniszczeniem lub kradzieżą, szczególną rolę odgrywają systemy SSWiN oraz telewizja przemysłowa.


Możliwości instalacji CCTV

System CCTV tworzy zespół środków technicznych oraz programowych, służący do obserwacji, wykrywania, rejestrowania i sygnalizowania warunków, które wskazują na istnienie niebezpieczeństwa w chronionym obiekcie. W skład instalacji CCTV mogą wchodzić różne urządzenia, w tym kamery analogowe lub cyfrowe (również na podczerwień), obiektywy, przewodowe bądź bezprzewodowe media transmisyjne (z urządzeniami pośredniczącymi), urządzenia rejestrujące (analogowe, cyfrowe, sieciowe), monitory i układy zasilania.

Obecnie bardzo rzadko stosuje się tradycyjne, w pełni analogowe instalacje telewizji przemysłowej. Znaczenie częściej wykorzystywane są systemy CCTV oparte na cyfrowych rejestratorach, które umożliwiają zapisywanie nagrywanego obrazu na komputerowych dyskach HDD. Rezygnacja z tradycyjnych nośników VHS pozwala na wielogodzinną rejestrację obrazu bez potrzeby częstej wymiany nośnika, a także na jego obróbkę. Cyfrowe rejestratory systemów wizyjnych zapewniają bardzo dobra jakość obrazu, działają stabilnie, a do budowy takich instalacji potrzeba znacznie mniej sprzętu, niż w przypadku klasycznych rozwiązań – opowiada ekspert z firmy WI-KO-MA, która od ponad 20 lat świadczy profesjonalne usługi elektroinstalacyjne na terenie województwa śląskiego.


Jeszcze bardziej nowoczesne instalacje CCTV umożliwiają przekazywanie zarejestrowanego obrazu w formie cyfrowej do sieci Internet. W praktyce korzystanie z takiego rozwiązania oznacza możliwość zdalnego kontrolowania sytuacji w chronionym obiekcie nawet z bardzo dużych odległości. Ponieważ koszt wykonania takiej instalacji jest wyższy niż w przypadku systemu z rejestratorem cyfrowym, który przekazuje obraz na monitor w lokalnej centrali i rejestruje go na twardym dysku, przed podjęciem decyzji o takim wyborze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać najrozsądniejsze rozwiązanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz