Materiał Partnera

Innowacyjność w polskich kolejach to fakt!

Innowacyjność w polskich kolejach to fakt!

Od kilku już lat polskie koleje starają się przezwyciężyć negatywny wizerunek zbudowany w oczach społeczeństwa w ciągu ostatnich kilku dekad. Pojawiające się hasła modernizacji, kojarzą się głównie z wyposażeniem taboru w nowoczesne pociągi oraz zwiększeniem częstotliwości ich kursowania na poszczególnych odcinkach. O ile w tym przypadku z realizacją ambitnych celów bywa różnie, są dziedziny funkcjonowania ogólnie rozumianego kolejnictwa w Polsce, które pod względem innowacyjności przodują i dają powody do dumy.

Modernizacja kolei w Polsce to hasło – klucz, pojawiające się w ostatnich latach najczęściej przy okazji wyborów parlamentarnych bądź samorządowych. Niestety na hasłach bardzo często się kończy, a stan kolejnictwa w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Istnieją jednak chlubne przykłady działania innowacyjnego i efektywnego, sprawiające, że stan polskiego kolejnictwa stale się polepsza. Jednym z nich jest działalność spółki Kolejowych Zakładów Nawierzchniowych „Bieżanów”, która przebyła wyboistą i długą drogę od bycia spółką państwową funkcjonującą w ramach PKP po przekształcenie się w prywatną spółkę budującą wokół siebie silną grupę kapitałową.

Nawierzchnie kolejowe od A do Z

Wieloletnia działalność KNZ „Bieżanów” i zdobyte w jej trakcie bogate doświadczenie, oparte na wykfalifikowanej kadrze fachowców sprawiło, że firma jest dzisiaj jednym z liderów oferujących kompleksowe usługi budowy i serwisu wysokiej jakości nawierzchni rozjazdowych dla kolejnictwa, komunikacji miejskiej (tramwaje, metro), a także rozwiązań specjalnych jak konstrukcje dla kolejek górskich a także infrastruktury dla Kolei Dużych Prędkości. Bazując na bogatym doświadczeniu Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” osiągnęły możliwości produkcyjne na poziomie około 16 tysięcy ton rocznie w produkcji wszystkich oferowanych typów rozjazdów, wraz z częściami i innymi elementami.

Firma KNZ „Bieżanów” oprócz kompleksowych usług dotyczących nawierzchni kolejowych z powodzeniem świadczy również usługi w zakresie stalowych konstrukcji mostowych. Oprócz produkcji i remontów mostów spółka oferuje również prace z zakresu antykorozji stali i betonu czy reprofilacji żelbetonu.

Oferta firmy stale się poszerza, a to dzięki powołaniu do życia Biura Badawczo – Rozwojowego KNZ „Bieżanów”. Zatrudnieni specjaliści pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które stale rozwijają technologię oferowanych usług przedsiębiorstwa. Dobrym tego przykładem jest chociażby nowatorska technologia SWITCHER, czyli system logistyczny przeznaczony dla transportu rozjazdów kolejowych. System ten gwarantuje wysoką jakość zabudowy konstrukcji rozjazdowych, poprzez zabezpieczenie boków rozjazdów przed uszkodzeniami i odkształceniami na etapie załadunku w zakładzie produkcyjnym.

Grupa kapitałowa

Funkcjonująca już od ponad 70 lat firma KNZ „Bieżanów” od kilku już lat buduje wokół siebie grupę kapitałową. Dzięki temu oferta spółki ma charakter w pełni kompleksowy, a każda z realizowanych zadań inwestycyjnych jest wykonywane bez ryzyka pominięcia żadnego z etapów. Obecnie w ramach grupy funkcjonuje sześć spółek, mianowicie:

  • Niemiecka spółka KZN Bahntechnik, oferująca dostawy materiałów nawierzchniowych, rozjazdów  podzespołów rozjazdowych
  • Nasycalnia Podkładów Czeremcha, zajmująca się impregnacją drewna dla potrzeb kolei i przemysłu oraz produkcją podkładów kolejowych i innych elementów
  • KNZ Rail, spółka realizująca zadania związane z zabudową, naprawą oraz serwisem infrastruktury kolejowej
  • Trade-Port Sp. Z. o.o., specjalizująca się w kompleksowych dostawach materiałów infrastruktury kolejowej i tramwajowej
  • KNZ & Talegria dostarczająca zaawansowane technologicznie rozwiązania nawierzchniowe dla Kolei Dużych Prędkości. Co ciekawe spółka jest wspólnym przedsięwzięciem KNZ „Bieżanów” oraz jednego z czołowych producentów nawierzchni kolejowych na rynku hiszpańskim
  • Vistula Rail Operator zajmująca się kompleksową obsługą bocznic kolejowych

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” to niekwestionowany lider subbranży produkcji rozjazdów kolejowych. To doskonały przykład tego, jak odpowiednio pokierować prywatyzacją państwowej spółki i stworzyć z niej jeden z motorów napędowych rodzimego rynku. Jakoś usług świadczonych przez KNZ „Bieżanów” wyraża się nie tylko w licznych przedsięwzięciach inwestycyjnych i projektach powierzanych do realizacji tej spółce, ale również w licznych certyfikatach oraz regularnie przyznawanych nagrodach z zakresu innowacyjności w przemyśle. To nie wątpliwie przykład tego, że innowacyjność w polskiej kolei istnieje i potrafi być skutecznie rozwijana.

Opracowanie:
Kraków, Półłanki 25
tel. 12 651 09 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz