Artykuł sponsorowany

Hipoteka jako bezpieczna forma zabezpieczenia zapłaty

Hipoteka jako bezpieczna forma zabezpieczenia zapłaty
Istnieją różne sposoby zabezpieczenia należności, takie jak weksle, umowy czy kaucje. Za najskuteczniejszy uważana jest jednak hipoteka. Forma ta z powodzeniem funkcjonuje od wielu lat jako pewna i bezpieczna metoda zabezpieczenia wierzytelności o charakterze pieniężnym poprzez obciążenie nieruchomości. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, jednak wymaga również dopełnienia niezbędnych formalności. Co warto wiedzieć na temat hipoteki?

Hipoteka – na czym to polega?

Hipoteką, będącą ograniczonym prawem rzeczowym, nazywamy taką formę zabezpieczenia należności, która obciąża najczęściej nieruchomość, ewentualnie prawo do lokalu czy też użytkowanie wieczyste. Ustanowienie hipoteki na nieruchomości, np. jako zabezpieczenie pożyczki, ma wiele zalet.

Przede wszystkim istotny jest tu fakt obciążenia bezpośrednio nieruchomości, a nie jej właściciela. – Tłumaczy przedstawiciel Kancelarii notarialnej w Otwocku. - Z tego powodu wierzyciel może żądać zapłaty od każdego, kto aktualnie jest prawnym właścicielem danej nieruchomości. Pamiętajmy, że o fakcie obciążenia informują przy tym księgi wieczyste. Warto również zaznaczyć, że w przypadku ustanowionej hipoteki, w razie odmowy zapłaty, może dojść do egzekucji komorniczej.

Poza tym istotne znaczenie ma tu również pierwszeństwo nad innymi wierzycielami, z w nielicznymi wyjątkami, m. in. w postaci obowiązku alimentacyjnego i kosztów egzekucji. Oznacza to, że w pierwszej kolejności środki zostaną wyegzekwowane na rzecz wierzyciela, którego należności są zabezpieczone hipoteką, a dopiero później na rzecz innych wierzycieli danego dłużnika.

W jaki sposób ustanawia się hipotekę?

Zgodnie z prawem hipoteka powinna zostać ustanowiona w formie umowy, którą zawiera właściciel nieruchomości oraz wierzyciel. Fundamentem tej formy zabezpieczenia należności jest wpis do księgi wieczystej sporządzany na podstawie wniosku do sądu. Aby taki wpis był możliwy, koniecznie jest złożenie stosownego oświadczenia, które powinno przybrać formę aktu notarialnego. Należy przy tym pamiętać, że oświadczenie o ustanowieniu hipoteki przez właściciela nieruchomości wiąże się przy tym z koniecznością uiszczenia opłaty za czynności notarialne. Wysokość taksy notarialnej zależy w tym przypadku od wartości obciążanej hipoteką nieruchomości. Warto również pamiętać o podatku należnym od czynności cywilnoprawnych. Wyjątkiem od reguły uwzględniającej konieczność sporządzenia oświadczenia ustanowienia hipoteki w formie aktu notarialnego jest sytuacja, w której wierzycielem jest bank. W takim przypadku wystarczy, iż stosowne oświadczenie zostanie złożone w tradycyjnej formie pisemnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz