Artykuł sponsorowany

Gabinet Medycyny Pracy Jerzego Kaczmarka: co warto wiedzieć o badaniach medycyny pracy?

Gabinet Medycyny Pracy Jerzego Kaczmarka: co warto wiedzieć o badaniach medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy zobowiązany jest do zbadania pacjenta i stwierdzenia, czy stan jego zdrowia pozwala na wykonywanie pracy na danym stanowisku. Każdy pracownik zobligowany jest do poddawania się zarówno wstępnym, jak i okresowym oraz kontrolnym badaniom medycyny pracy. W Gdyni profilaktyczne badania wykonasz w Gabinecie Medycyny Pracy Jerzego Kaczmarka. Co warto wiedzieć o badaniach medycyny pracy? Kiedy należy je wykonać? 

Czym różnią się między sobą badania medycyny pracy?

Medycyna pracy to wielodyscyplinarna dziedzina medycyny, która zajmuje się ochroną zdrowia osób narażonych podczas pracy na wpływ szkodliwych czynników środowiskowych oraz profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych. Medycyna pracy wyróżnia badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Przed objęciem stanowiska każdy pracownik zobligowany jest do wykonania wstępnych badań medycyny pracy. Ich zakres zależny jest od występowania czynników szkodliwych w miejscu pracy. Po przeprowadzeniu badań lekarz decyduje, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. 

Jednak wizyta wstępna to nie wszystko. Konieczne jest także poddawanie się okresowym badaniom, niezależnie od stanowiska pracy. Podczas wizyty lekarz oceni, czy stan zdrowia pacjenta nie uległ pogorszeniu i może on nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Z kolei każdy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, zobligowany jest do wykonania kontrolnych badań medycyny pracy, mających na celu sprawdzenie zdolności zawodowej pacjenta. 

Jak wyglądają badania medycyny pracy? 

Podczas wizyty lekarz powinien zapytać o przewlekłe choroby, przebyte operacje oraz wypadki, a także przyjmowane leki. Konieczne będzie również wykonanie podstawowych badań, takich jak: osłuchanie klatki piersiowej, pomiar poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego, badanie wzroku i słuchu. Pracownik powinien również wykonać morfologię krwi oraz badanie moczu. Pacjent, który na co dzień używa okularów, soczewek kontaktowych bądź aparatu słuchowego, powinien zabrać akcesoria na wizytę lekarską. W zależności od stanowiska, pracownicy zobowiązani są do wykonywania badań co 1-5 lat. 

Gdzie wykonać badania? 

Jak wiadomo badania te można wykonać jedynie u lekarza medycyny pracy na podstawie skierowania otrzymanego od pracodawcy. W Gdyni takie usługi świadczy Gabinet Medycyny Pracy Jerzego Kaczmarka. Miejsce to wyróżnia się ponad 30-letnim doświadczeniem z zakresu medycyny pracy. Specjaliści przeprowadzają profilaktyczne badania medycyny pracy, a także dla pracowników narażonych na działanie promieniowania jonizującego. W Gabinecie Jerzego Kaczmarka możesz również otrzymać świadectwo zdrowia dla marynarzy lub osób pracujących w krajach tropikalnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz