Materiał Partnera

Fotografii czar, czyli jak można wykorzystać własne zdjęcia?

Fotografii czar, czyli jak można wykorzystać własne zdjęcia?

Fotografowanie pasjonowało ludzi już sto lat temu. Jednak w dawnych czasach dostępne były jedynie pozowane zdjęcia od profesjonalisty. Obecnie nowoczesne techniki pozwalają na robienie pięknych zdjęć także amatorom, co sprawia, że można je wykorzystać w roli niestandardowych dekoracji.

Fotografowanie dawniej i dziś

Fotografia to stosunkowo młoda dziedzina sztuki i zarazem profesja licząca sobie około 130 lat. Jej prekursorem był Francuz Joseph Nicephore Niepce, który pod koniec XIX wieku jako pierwszy utrwalił na szklanej płytce obraz dachu widocznej z okna stodoły wraz z sąsiadującą z nim gruszą i gołębnikiem. Rejestrowanie obrazu trwało aż osiem godzin, dlatego nie był on wystarczająco ostry – choćby z uwagi na zmieniające się oświetlenie i przesuwające cienie. To wyjątkowe wydarzenie udowodniło jednak, że możliwe jest zapisywanie obrazów na materiale pokrytym światłoczułą substancją. To zatem już był pierwszy krok w stronę współczesnych technik fotografowania.

Przez ponad sto lat ta dziedzina ulegała stałemu rozwojowi, wzbogacając się o nowe materiały, aparaty fotograficzne i metody wywoływania zdjęć. Przełomem było wprowadzenie do fotografowania technik cyfrowych. Dzięki nim obecnie aparat jest powszechnie dostępnym narzędziem, dobrym zarówno dla początkującego amatora, jak i dla profesjonalisty.

Magia papierowych zdjęć

Współczesność nie jest niestety łaskawa dla miłośników tradycyjnych papierowych fotografii i rodzinnych albumów. Nowoczesne zdjęcia powstają setkami, a niekiedy nawet tysiącami i są zachowywane na dyskach komputerów czy w pamięci smartfonów. Przeglądanie takich fotografii wymaga odpowiedniego sprzętu. Osobom starszym trudno pogodzić się z faktem, że nie mogą już wyjąć z szafy albumu i przeglądać go przy herbatce opowiadając wnukom o przodkach. Nie oznacza to jednak, że stare metody odeszły całkowicie w zapomnienie. Dzięki nowoczesnym technikom, specjalistycznej aparaturze oraz wiedzy, jaką posiadają specjaliści z firmy Fotomar, możliwe jest przywracanie uroku fotografiom sprzed lat, które dawno straciły ostrość i wytarły się w wyniku ciągłego przeglądania. Jedną z oferowanych usług jest też wywoływanie zdjęć zapisanych na nośnikach cyfrowych. To rozwiązanie sprawia, że udana rodzinna cyfrowa fotografia znad morza czy z uroczystości rodzinnej może znaleźć się nadal w tradycyjnym domowym albumie. Poza wywoływaniem cyfrowych zdjęć można też przywrócić życie dawnym filmom, nagrywanym jeszcze na kasetach VHS – dziś odłożonych już do przysłowiowego lamusa.

Rodzinne zdjęcia nie tylko w albumie

Fotografowanie bliskich, przyjaciół czy pięknych krajobrazów ma zazwyczaj jeden cel. Jest nim potrzeba utrwalania tych osób czy miejsc w pamięci. Obcowanie z nimi jest jednak możliwe nie tylko przez monitor komputera czy ekran telewizora. Nowoczesne techniki druku umożliwiają przenoszenie takich zdjęć na różne przedmioty – na przykład kubki do herbaty, kalendarze, koszulki, podkładki śniadaniowe czy naklejki na laptopa. Zdjęcia często też trafiają na pomniki nagrobne, ale wtedy drukowane są na porcelanie.

Jeśli już zdecydujemy się na wykonanie zdjęć naszym ulubionym aparatem, możliwe jest też wykorzystanie najpiękniejszych ujęć jako obrazu, a nawet fototapety drukowanej w specjalistycznej drukarni wielkoformatowej.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Małachowskiego 13
tel. 52 341 26 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz