Artykuł sponsorowany

Ekologiczne sposoby ogrzania domu

Ekologiczne sposoby ogrzania domu

W dobie zwiększającej się świadomości na temat środowiska naturalnego, coraz większą uwagę poświęcamy zagadnieniom energii, z której korzystamy na co dzień – jej pochodzeniu oraz efektywności. Nie inaczej jest w przypadku energii cieplnej. Obecna technologia oferuje nam wiele ekologicznych metod ogrzewania domu. To, którą z nich wybierzemy powinno być uzależnione między innymi od naszych możliwości finansowych, zapotrzebowania na energię oraz dostępności paliwa.

Gaz płynny i ziemny

Gaz nie jest co prawda najtańszym paliwem, a jego doprowadzenie do domu wymaga podłączenia do sieci (co w przypadku budynków stojących na peryferiach miast może wiązać się ze znacznymi wydatkami) lub instalacji specjalnego zbiornika na działce (w przypadku gazu płynnego), jednak i tak cieszy się on sporą popularnością. Kotły gazowe są stosunkowo tanie, bezpieczne i praktycznie nie wymagające obsługi – ich powszechność sprawia, że nie będziemy mieli żadnych problemów ze znalezieniem fachowców, którzy zainstalują urządzenie w naszym domu. Spalaniu gazu nie towarzyszy powstanie popiołu, który trzeba usuwać, zaś ilość zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery jest bardzo niewielka.

Drewno

Od niepamiętnych czasów używano drewna jako paliwa. Posiada ono liczne zalety – jest powszechnie dostępne, wydajne (popiół powstający w wyniku jego spalania to ok. 3% całej masy drewna), a ponadto nie produkuje zbyt wielu szkodliwych dla środowiska związków chemicznych. Drewno przeznaczone do spalania może mieć formę porąbanych kawałków pni i gałęzi oraz rozdrobnionej kory i liści. Jeśli zamierzamy palić drewnem w kawałkach, powinniśmy zadbać o to, by było ono suche, w przeciwnym wypadku nie uzyskamy zadowalającej ilości ciepła, a przy okazji zadymimy dom i okolicę. Okres sezonowania drewna wynosi od 1,5 roku do 2 lat. Rozsądną alternatywą dla drewna w kawałkach są zyskujące coraz większość popularność brykiety i pellet, czyli sprasowane trociny i inne odpady drzewne. Charakteryzują się one wartością opałową porównywalną do węgla. Poważnym minusem drewna oraz jego pochodnych jest fakt, że powinniśmy dysponować wygospodarowaną, suchą przestrzenią do ich magazynowania, a piec do ich spalania musi być regularnie ładowany – musimy zatem pilnować, czy w piecu znajduje się paliwo do ogrzania domu.

Kotły do spalania paliwa stałych, takich jak pelet i brykiety znajdziemy w ofercie firmy Kamen.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz