Artykuł sponsorowany

Efektowne kompozycje kwiatowe

Efektowne kompozycje kwiatowe

Florystyka jest jedną z dziedzin sztuk plastycznych. Różni się jednak od pozostałych tym, że materiałem są tu żywe części roślin o różnym stopniu trwałości, które jednak w naturze tworzą jedność. Dlatego florystyka nie jest sztuką łatwą, wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Celem florysty jest takie ułożenie kwiatów, gałązek, liści i innych elementów roślinnych, aby łącząc je i zestawiając w odpowiedni sposób, spotęgować ich piękno.

Odpowiednie ułożenie kwiatów dodaje im piękna

Kompozycje kwiatowe, w takim samym stopniu jak meble, czy ubrania, ulegają modom. Mogą być bardziej pompatyczne, lub romantycznie naturalne, większe i mniejsze, wielobarwne lub przeciwnie, oparte wyłącznie na jednym kolorze. Formę, wielkość i skład kompozycji florystycznych dopasowuje się przede wszystkim do okazji, jak również do charakteru wnętrza, w którym docelowo mają się znaleźć, a czasem do gustów osób zamawiających. O podstawowe informacje na temat florystyki zapytaliśmy właścicielkę kwiaciarni Kwiecisko Joannę Kuklińską, która mówi, że do ułożenia kompozycji kwiatowej potrzebna jest znajomość podstaw i zasad układania bukietów kwiatowych. Kompozycje kwiatowe mogą przecież mieć różne formy, zaś użyte w nich rośliny, różne pokroje. Układanie kompozycji rozpoczynamy od dobrania kształtu formy, a potem sprawdzamy, które kwiaty mają poszczególne formy, gdyż trzeba to uwzględnić w ostatecznej kompozycji.

Formy kompozycji kwiatowych

Podstawowe formy, z jakich układa się kompozycje florystyczne, to figury geometryczne płaskie i przestrzenne, jak koło i kula, prostokąt i prostopadłościan, trójkąt, walec, stożek, a także gwiazda, krzyż bądź serce. Te różne formy kompozycji kwiatowych oferowane są klientom dobrych kwiaciarni, w zależności od tego, z jakiej okazji potrzebują kwiatów. Dla każdej z nich obowiązują pewne zasady układania.

  • Koło i kula wywołują wrażenie spokoju i łagodności. Nie zajmują dużo miejsca i łatwo można je łączyć z innymi formami.
  • Trójkąt, stożek i piramida to formy zawierające w sobie wrażenie ruchu, aktywność w kierunku wierzchołka.
  • Kształty prostopadłościenne to formy o regularnej budowie. Ich wpływ na patrzącego uzależniony jest w dużej mierze od ich usytuowania, jednak ze względu na sztywność, rzadko są stosowane w bukieciarstwie
  • Formy takie jak gwiazda, krzyż czy serce wykorzystywane są przede wszystkim ze względu na ich symboliczne znaczenie. Są mocnymi symbolami, więc należy ich używać z rozwagą.

Florystyka to zarówno sztuka, pasja, a także praca i dobry florysta potrafi pogodzić te dwa aspekty zajęcia, jakim ono jest. Oferuje swoim klientom aranżacje kwiatowe, które podparte są solidnym rzemiosłem, a zarazem dają im niezrównane doznania estetyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz