Materiał Partnera

Drewniany taras – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Drewniany taras – dlaczego warto się na niego zdecydować?

W ostatnim czasie bardzo modne stały się drewniane tarasy. Nie ma lepszego materiału do pokrycia powierzchni podłogowych w takich miejscach niż drewno. Doskonale komponuje się ono z każdego rodzaju elewacją i ma niezastąpione walory estetyczne. Jest jednak dość wymagającym materiałem, ale jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy cieszyć się piękną podłogą.

Dlaczego drewno?

Projektanci wnętrz twierdzą, że drewno stwarza ciepłą atmosferę – zarówno w przenośni, ale i dosłownie. Drewno powoli się nagrzewa, ale też wolno wytraca temperaturę, gdy robi się zimno. Jednak główną zaletą drewnianych tarasów z pewnością jest ich niepodważalne piękno – żaden inny materiał nie zapewni tak imponujących efektów i nie stworzy przytulnej atmosfery. Co ważne, szczególnie jeśli ma się dzieci, drewniane powierzchnie dość skutecznie amortyzują upadki.

Jakie drewno wybrać?

Jeśli decydujemy się na drewniany taras, trzeba zadbać, żeby został wykonany z wysokiej jakości drewna, które będzie odpowiednio zaimpregnowane. Musimy upewnić się, aby materiał wykorzystany do budowy tarasu był odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, mróz, czy promienie słoneczne.

Gdy budujemy taras, istotne jest, aby wykorzystywane przez nas drewno było twarde, a tym samym odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia. Szczególnie polecanym materiałem jest dąb, który wykazuje wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne, a także ma dużą stabilność. Należy wystrzegać się drewna olchowego, świerkowego i sosnowego. Kuszą one przystępną ceną, ale jest to materiał, który nie sprawdzi się na tarasie, bowiem deski deformują się pod wpływem słońca i wilgoci. Tego rodzaju materiał lepiej wykorzystać przy wykańczaniu wnętrz.

Impregnacja drewna

Jak już wcześniej wspominaliśmy, decydując się na drewniany taras, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materiału, z którego zostanie wykonany. Taras znajduje się na zewnątrz, więc będzie stale narażony na działanie promieni słonecznych, śniegu, deszczu i zmiennych temperatur.

Deski warto zaimpregnować, a po ułożeniu pokryć np. olejem, aby z czasem nie zszarzały. Zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne trzeba wykonywać regularnie, żeby drewno nie straciło swojego uroku – powiedział Edward Rapacz, który prowadzi zakład stolarski Drew-Ed.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz