Artykuł sponsorowany

Dodaj przedmiotom szlachetności – niezwykłe piękno grawerów

Dodaj przedmiotom szlachetności – niezwykłe piękno grawerów

Grawerowanie przedmiotów dodaje im szlachetności. Przedmiot z grawerem zyskuje wyjątkowy, szlachetny i unikalny charakter. Dlatego grawerstwo cieszy się wciąż ogromną popularnością. Na czym właściwie polega grawerowanie przedmiotów? Kiedy warto zlecić wykonanie grawera? Odpowiedzi znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Kilka słów o historii

Litery i wzory wyryte w metalu, szkle, lub drewnie - to właśnie grawery. Kiedyś ich wykonywanie wymagała niezwykłego kunsztu. Wyrycie wyraźnego wzoru, ale nie zniszczenie przy okazji grawerowanego przedmiotu wymagało precyzji i delikatności. Do ręcznego wykonywania grawerów używano rylców, czyli malutkich metalowych narzędzi z drewnianymi uchwytami. Przy pomocy rylca, grawer tworzono techniką przypominającą trochę rzeźbienie skrawaniem. Dziś grawerzy rzadko pracują już ręcznie. Zawód ten jest zautomatyzowany, a wiele wzorów na przykład na szkle, wycina się techniką laserową. Grawerowanie znane jest człowiekowi od starożytności – pierwotnie używano tej techniki do wycinania wzorów w metalu, zdobienia biżuterii lub przedmiotów używanych na co dzień. Pierwsze było grawerowanie na szkle. Metodę wykonywania grawerów na metalu opracowano dopiero znacznie później, w średniowieczu. Grawerstwo artystyczne przeżywało prawdziwy rozkwit w połowie XV wieku. Od swoich korzeni grawerowanie wiązało się z indywidualną wypowiedzią artystyczną. Dziś nowoczesnym grawerowaniem przedmiotów zajmuje się firma Cegielski Marian. Pracownia grawerska.  Warto jednak zaznaczyć, że pracujący tutaj grawerzy, mimo nowoczesnego parku maszynowego, niektóre, szczególne prace wciąż wykonują ręcznie. Podtrzymują w ten sposób artystyczną tradycję grawerowania. Ręcznie graweruje się na przykład herby, medale  czy znaczki honorowe – wykonuje się je tu tak kunsztownie, jak w dawnych pracowniach grawerskich. Warto podkreślić, że nie każdy, kto prowadzi dziś zakład grawerski, wie, na czym tak naprawdę polega to rzemiosło. W wielu zakładach realne umiejętności zastępuje technologia, ale to nie to samo.

Dlaczego dziś grawerujemy przedmioty?

Grawerowanie przedmiotów kojarzy się nam z nadawaniem im wyjątkowego, osobistego charakteru. Dlatego często wykonuje się grawer na biżuterii, medalikach, czy pamiątkach pierwszej komunii czy chrztu. Bardzo eleganckim, ponadczasowym prezentem, są też grawerowane pióra i długopisy – warto je podarować szczególnie ważnej dla nas osobie, na przykład wtedy, kiedy skończy jakiś etap nauki. Takie grawerowane wieczne pióro, będzie świetną pamiątką zdania matury czy obrony pracy dyplomowej. Ale przedmioty, którymi chcemy kogoś obdarować, to nie wszystko. Grawerować można też na przykład tablice informacyjne, pamiątkowe czy wizytówki wiszące na drzwiach biura. Grawer zawsze prezentuje się szlachetnie, dlatego taka wizytówki doda nam powagi i elegancji. Dzięki urządzeniom CNC wycinanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów w dowolnym materiale jest możliwe, dlatego profesjonalne zakłady grawerskie są w stanie zrealizować właściwie każdy nasz pomysł.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz