Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystuje się ruchome platformy w branży rozrywkowej?

Do czego wykorzystuje się ruchome platformy w branży rozrywkowej?

Ruchome platformy kojarzą nam się przede wszystkim z placami budowy. To na nich transportuje się robotników oraz materiały budowlane w pionie i poziomie, co usprawnia realizację prac. Ruchome platformy znalazły zastosowanie również w branży rozrywkowej. Są często spotykanym elementem scenografii telewizyjnych show czy koncertów. Jaka jest ich rola?

Jakie są rodzaje platform ruchomych?

Platformy ruchome zaliczane są do dźwignic. Ich nadrzędną funkcją jest transport bliski osób i mienia w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Platforma ruchoma zbudowana jest z kosza lub gondoli, które podnoszone są na dźwigniku bądź zawieszone na cięgniku. Platformy ruchome można podzielić ze względu na typ konstrukcji. W takim wypadku mówimy o:

  • platformach ruchomych wiszących – kosz zawieszony jest na linach nośnych i linach bezpieczeństwa, które połączone są ze wciągarkami; zawieszenie platformy na linie może odbywać się w sposób jedno-, dwu- lub wielopunktowy;
  • platformach ruchomych przejezdnych – zbudowane są z platformy roboczej, podwozia i konstrukcji nośnej, która jest zespolona z podwoziem; wyróżniamy platformy przewoźne, wolnobieżne i samojezdne samochodowe;
  • platformach ruchomych masztowych – ich konstrukcja składa się z jednego lub dwóch masztów i podestu roboczego, który się po nich porusza, podwozia w formie wózka do holowania oraz silnika, który umożliwia przemieszczanie się całej tej konstrukcji.

Do czego służą platformy ruchome?

Jak informuje specjalista z firmy Piasecki i Syn – platformy ruchome wykorzystywane są w branży usługowej i rozrywkowej do wykonywania różnych prac na wysokościach. Można korzystać z nich na etapie tworzenia scenografii oraz przy okazji obsługi widowiska. Ruchome platformy ułatwiają artystom wejście na scenę, umożliwiają bezpośrednią transmisję show oraz jego nagrywanie. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest także szybkie dokonywanie poprawek technicznych scenografii bez konieczności przerywania widowiska.

Jakie są największe zalety platform ruchomych?

Platformy ruchome mogą za jednym razem unieść od jednej do trzech osób w zależności od ich maksymalnego udźwigu. Nowoczesne urządzenia sterowane są zdalnie, co zapewnia operatorowi maksymalny komfort obsługi. Platformy ruchome charakteryzują się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. To solidne konstrukcje wykonane z materiałów dobrej jakości wyposażone we wszystkie konieczne zabezpieczenia. Ruchome platformy mogą wznosić się na wysokość 20 metrów, co znacznie przewyższa możliwości np. wózków widłowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać