Materiał Partnera

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Zastanawiając się nad tanim, a jednocześnie komfortowym w eksploatacji ogrzewaniem do domu jednorodzinnego lub innego obiektu, coraz częściej decydujemy się na pompę ciepła. Takie rozwiązanie pozwala niemal w całości uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii cieplnej. Zakup pompy ciepła zwraca się nawet w ciągu kilku lat. Dlaczego jeszcze warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki, z tym że z odwrotnym skutkiem. Pobiera ona energię ze środowiska – z ziemi, ze skał, z wody- i przekształca w ciepło potrzebne do ogrzania budynku. W czasie gorącego lata, pompa ciepła „wyciąga” z głębi ziemi zimno, które następnie wykorzystywane jest do chłodzenia wnętrza budynku. Urządzenie to jest przyjazne dla otoczenia i nie wymaga regularnych przeglądów technicznych ani prac serwisowych.  Co ważne – nie wytwarza ono energii samo z siebie, lecz pobiera ją z odnawialnych źródeł.

Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Zanim zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, musimy dostarczyć kilku niezbędnych informacji firmie, która zajmie się jej montażem. Istotny wpływ na wybór urządzenia ma strefa klimatyczna, w której mieszkamy oraz poziom i skład chemiczny wód gruntowych na naszej parceli. Jak podkreśla specjalista z firmy Wiert-Pol, która zajmuje się wykonywaniem pionowych odwiertów pod pompy ciepła- fachowcy muszą wiedzieć też, jaki przekrój geologiczny ziemi znajduje się w najbliższym sąsiedztwie. Konieczne zatem będzie wykonanie badań geotechnicznych.  Należy też ustalić, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dany obiekt i czy będzie on ogrzewany jedynie przy pomocy pompy. Wszystkie te dane, pozwolą na dobranie odpowiedniego urządzenia, który najlepiej wpisze się w indywidualne potrzeby mieszkańców.

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła to obecnie najtańszy sposób na skuteczne ogrzanie swojego domu. Roczny koszt ogrzewania mieści się w granicach 1500-2000 złotych. Urządzenie wyróżnia się także niezwykłą funkcjonalnością- zapewnia mieszkańcom optymalny komfort termiczny niezależnie od aktualnej pory roku. Dodatkowo wspomaga działanie klimatyzacji, a także sprawdza się w roli osuszacza powietrza. Pompa ciepła działa bezobsługowo- jej praca jest całkowicie zautomatyzowana, co zapewnia użytkownikom ogromną wygodę. Jest to rozwiązanie proekologiczne, gdyż w żaden sposób nie prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Decydując się na montaż pompy ciepła przyczyniamy się do redukcji dwutlenku węgla w powietrzu, którym wszyscy oddychamy. W Europie Zachodniej montaż urządzeń tego typu jest popierany politycznie. Liczne dotacje i ulgi sprawiają, że pompa ciepła staje się w- wielu lepiej rozwiniętych państwach- rozwiązaniem powszechnie stosowanym.

Opracowanie:
Augustów 50B
tel. 519 448 131
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz