Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zainstalować systemy kontroli dostępu?

Dlaczego warto zainstalować systemy kontroli dostępu?

Bezpieczeństwo stanowi jeden z najważniejszych czynników, dzięki któremu wszyscy są spokojni i nie boją się o gromadzony przez lata majątek. We współczesnym świecie zabezpieczenia towarzyszą człowiekowi niemal na każdym kroku. Można je znaleźć nie tylko w instytucjach publicznych, ale również w fabrykach, firmach prywatnych i osiedlach mieszkaniowych.

Kontrola dostępu to obok alarmu i kamer jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań do zabezpieczenia dostępu osobom nieuprawnionym do obszarów chronionych. Na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań, od tanich systemów autonomicznych opartych głównie o szyfrator po czytniki kart zbliżeniowych czy rozwiązania biometryczne jak czytnik linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Z czego składa się system i który typ będzie odpowiedni w przypadku Twojej firmy?

Czym jest system kontroli dostępu?

Jak sama nazwa wskazuje, system kontroli dostępu ma za zadanie ograniczać osobom nieupoważnionym możliwość wtargnięcia do danego budynku lub pomieszczenia. Mogą to być pojedyncze czytniki (tzw. autonomiczne) lub zsynchronizowane ze sobą urządzenia w obrębie całego dużego budynku (tzw. sieciowe IP).

Rozwiązania autonomiczne (brak zarządzania z poziomu komputera) stosuje się zazwyczaj do zabezpieczenia pojedynczych pomieszczeń, do których dostęp ma niewielka ilość osób. Rozwiązania te nie gwarantują wysokiego stopnia bezpieczeństwa, gdyż jako identyfikator stosuje się tu zazwyczaj kod PIN, a zdjęcie urządzenia ze ściany umożliwia potencjalnemu intruzowi bezproblemowe otwarcie zamka.

Warto jednak zdecydować się na kontrolery dostępu z komunikacją sieciową (IP), których ceny znacznie obniżyły się w ostatnich latach. Główną zaletą sieciowych systemów kontroli dostępu jest możliwość centralnego zażądania z poziomu aplikacji komputerowej. W wygodny sposób można nadawać uprawnienia dostępu do poszczególnych przejść jak również wykonywać zestawienia kto i kiedy przebywał w danym obszarze. W związku z tym, że systemy takie muszą być niezawodne i przejrzyste warto skorzystać z zakupu w firmie KOMMER, która oferuje rozwiązania charakteryzujące się wysoką bezawaryjnością oraz jednym z najlepszych stosunków jakość/cena. W ofercie firmy można znaleźć autorskie rozwiązania, które współpracują z uradzeniami znanych na całym świecie firm z branży zabezpieczeń jak ZKTeco, HIKVISION, DAHUA, BOSCH

Kod, karta, a  może odcisk?

W wielu przypadkach kluczowym wyborem przy projektowaniu sytemu kontroli dostępu okazuje się dobór odpowiedniego czytnika. Czytniki dzielą się na szyfratory (odblokowanie kodem klawiatury), czytniki zbliżeniowe (karty, breloki RFID) oraz czytniki danych biometrycznych (odcisk, geometria twarzy, dłoń). Wybór odpowiedniego czytnika nie jest często łatwy i wymaga kompromisu między wygodą (kody- bardzo niski poziom bezpieczeństwa) a poziomem bezpieczeństwa (linie papilarne, rozpoznawanie twarzy). Najczęściej jednak stosowane są czytniki kart zbliżeniowych, które w wielu przypadkach zapewniają wystarczający poziom bezpieczeństwa a dodatkowo mogą służyć jako identyfikatory. Technologia zbliżeniowa polega na bezkontaktowym odczycie karty lub breloka z odległości ok 10 cm. Na szlabanach można zastosować również czytniki UHF o zasięgu odczytu nawet do 10m.

Z czego jeszcze składa się system kontroli dostępu?

Żeby stworzyć funkcjonalny system kontroli dostępu w swojej firmie, konieczne jest zakupienie nie tylko czytników ale również elementów blokujących przejście. Do blokady drzwi najczęściej stosuje się elektrozaczepy lub bardziej niezawodne zwory elektromagnetyczne. W biurowcach czy zakładach pracy przy wejściach głównych lub na produkcję najlepiej zastosować bramki obrotowe tzw. tripody, które uniemożliwiają przejście kilku osób jednocześnie oraz pozwalają kontrolować i weryfikować ilość osób przebywających w danym obszarze.  Oprócz wyżej wymienionych urządzeń, które są widoczne dla użytkowników systemu, należy również pamiętać o elementach najbardziej istotnych z punktu widzenia administratora systemu. Są to między innymi kontrolery dostępu oraz oprogramowanie, które w znacznym stopniu decydują o wyborze danego systemu. Obecnie standardem stały się kontrolery sieciowe z komunikacją TCP/IP oraz oprogramowanie, gdzie wszystkie dane przechowywane są w bezpiecznej i niezawodnej bazie SQL. Niezawodność, stabilność oraz przejrzystość i łatwość obsługi to główne zalety systemów oferowanych przez firmę KOMMER. Dlatego rozwiązanie te często instalowane są w biurowcach, firmach produkcyjnych i osiedlach mieszkaniowych.

Opracowanie:
Legionowo, Zwycięstwa 1
tel. 605 950 299
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz