Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto się badać regularnie?

Dlaczego warto się badać regularnie?

Badania profilaktyczne pozwalają opisać nasz stan zdrowia. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wszystko jest w porządku i dobrze się czujemy, możemy nie zdawać sobie sprawy z jakiś niedoborów czy oznak początku choroby. Aby nic nas nie zaskoczyło należy badać się regularnie. Wiele chorób zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Jakie badania profilaktyczne się wykonuje? 

Jak zapobiec chorobie?

Badania laboratoryjne pozwalają na wcześniejsze rozpoznanie choroby i pomagają w podjęciu właściwej decyzji o jej leczeniu. Można również monitorować jej przebieg, wychwycić ewentualne powikłania i zapobiec niekorzystnym objawom, jakie wywołują leki, które bierzemy. Badania profilaktyczne również są wymagane, gdy zostaje podjęta decyzja o jakiejś operacji czy zabiegu. Oznaczenie różnych parametrów we krwi czy moczu umożliwia szybsze podjęcie działań zapobiegawczych oraz kontrolę stanu zdrowia pacjenta po leczeniu. Badania laboratoryjne powinno się wykonywać minimum raz w roku. W efekcie są znacznie tańsze i mniej uciążliwe dla nas, niż leczenie zbyt późno wykrytej choroby. Regularne badania są niekiedy szansą na całkowite wyleczenie naszych dolegliwości, gdyż nie zdążyły się jeszcze rozwinąć.


Jakie badania wykonywać regularnie?

O ile nic nam nie dolega i nie ma żadnych niepokojących objawów wystarczy, jeśli raz do roku wykonamy badanie OB ( ogólne badanie krwi), morfologię, poziom cukru oraz cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu. Codziennie otaczają nas różne zanieczyszczenia, jesteśmy w ciągłym biegu, nie dbamy o siebie, źle się odżywiamy, a wielu z nas żyje w stresie. To wszystko sprawie, że ryzyko związane z chorobami cywilizacyjnymi jest większe, niż nam się wydaje. Podstawowe badania trwają zaledwie kilka minut i są praktycznie bezbolesne. Dzięki temu unikniemy wielu problemów i uratujemy swoje zdrowie. O przeprowadzeniu określonego badania decydują głównie nasze geny i styl życia. Jeśli więc  naszej rodzinie zdarzały się przypadki raka, może się okazać, że jesteśmy w tzw. grupie ryzyka i wtedy musimy się badać regularnie.

Co zrobić z wynikami?

Z wynikami należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza rodzinnego, który prawidłowo je oceni, dokładnie nas zbada i doradzi, gdzie się udać dalej, jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości. Wtedy otrzymamy skierowanie do specjalisty, aby pomógł nam w dalszym leczeniu. Odczytanie wyników badań nie jest skomplikowane, jednak warto udać się z nimi do lekarza, gdyż możemy przeoczyć coś istotnego. Miejsce, do którego warto się udać z każdym problemem zdrowotnym jest Familia s.c. Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego.
Opracowanie:
Poznań, os. Kosmonautów 104a
tel. 61 820 43 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży