Dlaczego warto korzystać ze stacji uzdatniania wody?

Montaż stacji uzdatniania wody staje się coraz częstszą praktyką w gospodarstwach domowych. Nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować tego, co dostaje się do naszej przydomowej studni, ale możemy zadbać o to, żeby pobierana woda nie szkodziła naszemu zdrowiu. Stacja uzdatniania wody doskonale spełni to zadanie, jednak zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto rozważyć, jakiego typu filtry będą najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.
Każdy, kto boryka się z problemem twardej wody, z pewnością dobrze zna takie symptomy jak: nalot na urządzeniach sanitarnych w łazience i na kuchennym zlewie, kamień osadzający się w czajniku elektrycznym czy zacieki na umytych naczyniach. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ woda, która nie została poddana procesowi uzdatniania, może wywołać znacznie poważniejsze konsekwencje niż te związane z estetyką.
Jakość wody a zdrowie
Ze względu na coraz większe zanieczyszczenie środowiska trudno dziś liczyć na to, że w naszym ujęciu znajduje się krystalicznie czysta woda. Do wód podziemnych mogą się dostać szkodliwe substancje związane z funkcjonowaniem transportu, rolnictwa czy gospodarki odpadami i ściekami. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazują, że 80% współczesnych chorób jest związanych ze złą jakością wody, której używamy zarówno do celów pitnych, jak i higienicznych. Negatywne konsekwencje odczuwamy zwykle po wielu latach i zazwyczaj nie wiążemy chorób z tym, co pobieramy z przydomowej studni.
Na nasze zdrowie mogą mieć wpływ zarówno fizykochemiczne, mikrobiologiczne, jak i organoleptyczne parametry wody. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku zagotowanie wody pomoże w pozbyciu się drobnoustrojów. Przykładem może być wirus żółtaczki, który ginie dopiero w temperaturze 160°C. Z kolei mętna woda stanowi idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Kąpiel w skażonej bakteriologicznie wodzie jest niebezpieczna np. dla kobiet, ze względu na łatwy dostęp drobnoustrojów do dróg rodnych. Pierwszym krokiem w kierunku zażegnania tych zagrożeń jest badanie wody. To ono wskaże nam, jaką stację uzdatniania wody należy wybrać.
Do wyboru są zmiękczacze wody, które skutecznie walczą z uciążliwym kamieniem, a także odżelaziacze i odmanganiacze. Filtry mechaniczne pomogą pozbyć się rdzy, mułu czy piasku przedostającego się do instalacji wodnych. Filtry węglowe uporają się z zanieczyszczeniami organicznymi, a także poprawią smak i zapach wody. Skuteczna broń do walki z bakteriami to natomiast lampy UV, ponieważ niszczą DNA mikroorganizmów – wylicza specjalista z firmy H2O ze Zduńskiej Woli.
Dlaczego montaż stacji uzdatniania wody przyczyni się do oszczędności?
Dzięki montażowi stacji uzdatniania wody znikną dodatkowe koszty, które generuje korzystanie ze złej jakości wody. Możemy liczyć m.in. na:
- dłuższą żywotność sprzętów gospodarstwa domowego – osadzający się kamień wymaga stosowania odkamieniaczy, powoduje awarie, także nieodwracalne zniszczenia;
- mniejsze zużycie detergentów – skuteczne pranie i czyszczenie z użyciem twardej wody wymaga stosowania ponad 50% więcej środków czystości;
- mniejsze koszty kosmetyków – twarda woda wysusza włosy i skórę, co wymaga korzystania z dodatkowych kosmetyków.
Eksploatacja stacji uzdatniania wody również wiąże się z kosztami, jednakże wydatków ponoszonych z powodu twardej wody jest zdecydowanie więcej. Tworząc taki bilans, należałoby jeszcze uwzględnić fakt, że zabezpieczając ujęcie, usuwamy zagrożenia dla naszego zdrowia, którego wartości nie da się wycenić.