Dla kogo jest psychoterapia? Czy warto z niej skorzystać?

Dla kogo jest psychoterapia? Czy warto z niej skorzystać?

Każdy z nas w ciągu całego życia styka się z mniejszymi lub większymi problemami, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Jeśli emocje towarzyszące nam w takich chwilach są dla nas niezrozumiałe i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, warto zasięgnąć pomocy u psychoterapeuty. Dowiedz się, czym jest psychoterapia i kiedy warto z niej skorzystać.

Strony www Strony www

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest metodą leczenia i wspomagania rozwoju człowieka poprzez zastosowanie technik i narzędzi psychologicznych. Opiera się ona głównie na relacji klient-terapeuta. Psychoterapeuta podczas spotkań stara się zrozumieć klienta i dotrzeć do istoty problemu, z którym się boryka. Pomaga spojrzeć na trudne sytuacje z innej perspektywy i daje odpowiedź na pytanie, czy problem wynika z aktualnej sytuacji życiowej, czy ze sposobu, w jaki klient myśli i postrzega daną sytuację. Rozmowa terapeutyczna pomaga pacjentowi uświadomić sobie, z czego wynikają jego aktualne kłopoty, dostrzec powtarzające się schematy i zastanowić się, czy chce je zmienić.

Dzięki regularnym spotkaniom możliwe jest zarówno wyleczenie zdiagnozowanych zaburzeń, jak i rozwój emocjonalny klienta.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemami

W życiu zdarzają się sytuacje, w których poziom stresu i cierpienia jest tak duży, że zaburza równowagę emocjonalną człowieka. Z psychoterapii warto skorzystać, kiedy czujemy, że doświadczane przez nas trudności nas przerastają i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie lub z pomocą bliskich. Może to być na przykład żałoba po stracie bliskiej osoby, zdrada, porzucenie, utrata pracy, rozwód, wykorzystanie seksualne, doświadczenie przemocy w rodzinie.

Kiedy odczuwamy nieuzasadniony lęk, smutek, spadek motywacji

Psychoterapia może być również pomocna, gdy problemy które przeżywamy mają charakter wewnętrzny. Jeśli przez dłuższy czas odczuwamy niepokój lub lęk, jesteśmy smutni i brakuje nam poczucia sensu, odczuwamy niechęć do zaangażowania się w codzienne życie i brak motywacji – wizyta u psychoterapeuty będzie dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że nadmierny lęk i inne trudne do skontrolowania emocje utrudniają realizowanie własnych celów życiowych, przyczyniają się do braku poczucia bezpieczeństwa i wewnętrznej stabilizacji.

Kiedy cierpimy na zaburzenia psychiczne i choroby psychosomatyczne

Na terapię powinny się również zdecydować osoby cierpiące na określone zaburzenia psychiczne – nerwice, fobie, depresję, zaburzenia odżywiania itd. W takim przypadku wizyta u psychoterapeuty może być prowadzona w połączeniu z farmakoterapią przepisaną przez lekarza psychiatrę. Wizyta u terapeuty może być również wykorzystywana w trakcie leczenia niektórych chorób psychosomatycznych – choroby wieńcowej, choroby wrzodowej, atopowego zapalenia skóry, alergii.

Kiedy chcemy rozwijać swoją osobowość

Psychoterapia może pomóc również wtedy, gdy nie cierpimy na żadne zaburzenia. Wizyta u specjalisty jest dobrym pomysłem, jeśli jesteśmy zainteresowani własnym rozwojem osobistym, chcemy poszerzać swoją świadomość, jakość swojego życia i dążyć do samodoskonalenia. Pamiętajmy, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z psychoterapii i nie należy traktować jej jako powód do wstydu.

Nad jakimi problemami można pracować z psychoterapeutą?

Podczas psychoterapii możemy pracować nad różnymi problemami. Spotkania ze specjalistą są pomocne w przypadku:

  • trudności w kontaktach interpersonalnych,
  • trudności z nawiązywaniem bliskich relacji,
  • depresji,
  • przeżywaniem żałoby,
  • problemów w związku, problemów rodzinnych,
  • długotrwałego stresu, uczucia wypalenia,
  • problemów natury seksualnej,
  • trudnych doświadczeń z okresu dzieciństwa,
  • chorób psychicznych, zaburzeń odżywiania,
  • chęci rozwoju własnej osobowości, odkrycia potencjału, poszukiwania nowych rozwiązań w sferze zawodowej.
Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz