Artykuł sponsorowany

Detoks i jego znaczenie w leczeniu alkoholizmu

Detoks i jego znaczenie w leczeniu alkoholizmu

Uzależnienie alkoholowe przez lata było traktowane jako słabość charakteru. Nałóg picia był potępiany jako rodzaj zachowania, które miało być osobistym wyborem osoby pijącej. Obecnie mechanizm alkoholizmu został na tyle dobrze poznany, że można go umieścić w kategorii chorób. Ponieważ schorzenia się leczy, również uzależnienie alkoholowe jest objęte różnymi formami terapii. Jednym z elementów leczenia jest detoks.

Specyfika uzależnienia od alkoholu

W wielu opiniach pojawia się przekonanie, że uzależnienie od alkoholu sprowadza się do przyzwyczajenia organizmu do tej substancji – tak, że nie potrafi funkcjonować bez dziennej dawki „procentów”. W rzeczywistości jednak alkoholizm jest chorobą psychiczną i to umysł odgrywa najważniejszą rolę zarówno w akceptowaniu nałogu, jak i podczas wychodzenia z niego. Nie oznacza to jednak, że ciało nie ma w tym żadnego udziału. Metabolizm etanolu jest bowiem długotrwały, a w jego trakcie wytwarzają się substancje, które są toksyczne dla organizmu.

O alkoholizmie mówi się, że jest chorobą zaprzeczeń. Osobom, które żyją pod jednym dachem z uzależnionym, nie jest obce powiedzenie: „nie jestem alkoholikiem, piję, bo lubię i zawsze mogę przestać”. Przypomina ono podobne deklaracje osób otyłych, które zawsze odchudzają się od jutra. Co więcej, świadomość utraty kontroli nad piciem wypierają też bliscy uzależnionego. Dlatego proces przywracania do zdrowia należy rozpocząć od uświadomienia takiej osobie, że ma poważny problem i powinna podjąć terapię – wyjaśnia terapeuta z Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus w Białymstoku.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks, czyli potocznie rozumiane odtruwanie ma na celu usunięcie z organizmu osoby uzależnionej substancji, które wytworzyły się w procesie metabolizmu etanolu. Ponieważ są one toksyczne, negatywnie oddziałują na różne organy, niszcząc ich komórki. Wywołują też bezpośrednie objawy w postaci bardzo złego samopoczucia. Im więcej alkoholu i im dłużej pił uzależniony, tym gorsze stan zdrowia i nastrój i tym bardziej uciążliwe dolegliwości. Jest to następstwem kumulowania się toksyn i systematycznego nasilania się ich działania.

Oczywiste jest, że szukając ulgi w cierpieniu, alkoholik sięga po kolejny kieliszek. W takich warunkach podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem jest raczej niemożliwe. Dlatego pierwszym działaniem na długiej drodze do wyzdrowienia jest doraźna poprawa samopoczucia. Takie zadanie pełni detoks alkoholowy. Przeprowadza się go po to, aby wypłukać z ustroju toksyny oraz uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Zazwyczaj podczas ciągów alkoholowych substancje odżywcze są dostarczane w minimalnej ilości. Uzależniony rzadko bowiem dba o prawidłową dietę.

Detoks jest przeprowadzany również w domu pacjenta, jednak zawsze odbywa się pod kontrolą lekarza czy innego uprawnionego pracownika medycznego. Przeprowadza on wywiad i podejmuje decyzję o tym, jakie leki należy podać we wlewie lub doustnie. Czuwa też nad przebiegiem odtruwania, a po jego zakończeniu jest pierwszym kontaktem z ośrodkiem leczenia uzależnień.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz