Materiał Partnera

Czyste auto to podstawa - jak prawidłowo umyć samochód?

Czyste auto to podstawa - jak prawidłowo umyć samochód?

Umyty, lśniący i zadbany pojazd to wizytówka kierowcy. Co prawda wielu właścicieli podchodzi do tego dość niechętnie, traktując tę czynność jako przykry obowiązek, jednakże dla zdecydowanej większości jest to swoisty rytuał, którego efektem jest przyjemność i komfort podróżowania czystym autem. Niemniej jednak mycie samochodu to proces stosunkowo skomplikowany i wymagający nieco wprawy oraz przestrzegania pewnych zasad.

Krok po kroku

Decydują się na umycie samochodu mamy w zasięgu ręki kilka różnorodnych rozwiązań. Możemy skorzystać przy tym między innymi z oferty jaką mają dla nas różnego rodzaju myjnie samochodowe, zarówno bezdotykowe jak i automatyczne. Możemy również zdecydować się na ręczne mycie samochodu. I tu także możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak Mobil PPHU Myjnia samochodowa Sławomir Smoliński, które mogą za nas przeprowadzić cały proces. Bardzo często specjaliści tej branży, poza kompleksowym myciem pojazdu w swojej siedzibie, świadczą także usługi myjni mobilnej, a co za tym mogą oni umyć i wyczyścić nasz pojazd w dogodnym dla nas miejscu. Warto przy tym pamiętać, że mycie ręczne jest znacznie dokładniejsze, a nasz lakier jest zdecydowanie lepiej traktowany, niż w przypadku korzystania z automatów. Ważne jednak aby przy tym przestrzegać pewnych podstawowych zasad. Przede wszystkim nie powinniśmy parkować samochodu w bezpośrednim słońcu, bo zbyt szybko schnąca woda pozostawia ślady na lakierze, poza tym auto się nagrzeje, przez co woda będzie odparowywać z nadwozia szybciej, niż byśmy tego chcieli. Należy także zadbać o dostęp do wody, odpowiednio miękkie gąbki, ściereczki z mikrofibry lub ściągaczki do wody, specjalistyczny szampon (najlepiej z woskiem lub osuszaczem) i w razie potrzeby środek do felg, a niekiedy także inne preparaty, np. do usuwania owadów. Pierwszym etapem mycia pojazdu jest pozbycie się lotnych osadów z naszej karoserii. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy spłukać samochód wodą, dzięki czemu pozbędziemy się większości tego typu zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek, pyłki z kwiatów lub drzew, itp. Kolejnym krokiem jest czyszczenie kół oraz miejsc trudno dostępnych. Trzeci etap polega na dokładnym umyciu samochodu przy pomocy gąbki oraz szamponu o neutralnym Ph. W przypadku pojawienia się uporczywych zabrudzeń jak np. ptasie odchody lub zaschnięte owady, zamiast szorować lepiej użyć odpowiedniego detergentu. Następnie spłukujemy pojazd czystą wodą, a potem suszymy ściereczkami z mikrofibry lub usuwamy nadmiar wody ściągaczką. Dzięki temu unikniemy zacieków i smug na karoserii. Na końcu auto zabezpieczamy woskiem oraz polerujemy. Po tych czynnościach zabieramy się za wnętrze – mycie szyb, ścieranie kurzu, trzepanie dywaników, czyszczenie tapicerki itp.

A gdy nadejdą mrozy

Mycie auta zimą, przy niskich temperaturach może sprawić nam co nieco więcej problemów. Dlatego też i w tym przypadku najlepiej jest skorzystać usług jakie oferują myjnie ręczne, których wnętrze jest ogrzewane, a samochód po wykonaniu usługi zostaje dokładnie osuszony. Niemniej jednak jednym z podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę jest oczywiście temperatura otoczenia. Auto możemy myć bez obaw, wtedy gdy temperatura powietrza wynosi 3 (lub więcej) stopni Celsjusza. Warto także zaopatrzyć się w preparaty, które zabezpieczają przed niszczycielskim działaniem soli i innych szkodliwych substancji. Mycie pojazdów w niskiej temperaturze wymaga od nas abyśmy pamiętali by woda, której użyjemy nie była gorąca. Powinna być ona ciepła, aby mycie nie stało się udręką, ale jeśli będzie zbyt gorąca, może dość do szoku termicznego i popękania szyb. Należy także zabezpieczyć zamki, tak aby nie dostała się do nich woda, gdyż w przypadku zamarznięcia uniemożliwi nam to dostanie się do auta. Warto też oczyścić uszczelki oraz nanieść na nie smar silikonowy lub wazelinę przemysłową. Po umyciu pojazdu spłukujemy go i od razu osuszamy.

Nie tylko estetyka

Czyste auto to nie tylko kwestia naszego widzimisię, to także kwestie bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów – dotyczy to przede wszystkim nieczytelnych tablic rejestracyjnych oraz szyb zabrudzonych w sposób ograniczający widoczność. Tak samo brudne światła nie spełniają w pełni swojej funkcji , a co za tym idzie za pozostawienie ich w takim stanie grozi nam mandat karny.

Dokładne i prawidłowo wykonane ręczne mycie auta może być bardziej czasochłonne, niemniej jednak przynosi ono dużo lepsze efekty. Warto także pamiętać, że nawet jeśli sami nie mamy odpowiednich narzędzi lub czasu, zawsze możemy tego typu usługę zlecić profesjonalistom.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz