Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się trycholog?

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia jest jedną z najnowszych, bardzo prężnie rozwijających się gałęzi medycyny. Jej zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie schorzeń dotykających włosy i skórę głowy. Specjaliści w tym zakresie muszą posiadać szeroką wiedzę, bowiem niektóre sytuacje wymagają wdrożenia zarówno terapii miejscowej, jak i ogólnej. Pociąga to za sobą konieczność ścisłej współpracy trychologa oraz lekarza specjalisty.

Kiedy udać się do trychologa?

Twoje włosy wypadają garściami, a na głowie pojawiają się grudki bądź swędzące krostki? To powód, dla którego powinieneś udać się do gabinetu trychologicznego. Co prawda trycholog nie jest lekarzem, ale może poszczycić się doskonałą znajomością chorób dotykających skórę głowy oraz włosy. W przeciwieństwie do dermatologa, nie musi mieć ukończonych studiów medycznych i co za tym idzie, nie jest również uprawniony do wystawiania recept lekarskich. Jednak dzięki temu, że zajmuje się bardzo wąską dziedziną, może dogłębnie skupić się na danym problemie.

Porady trychologa warto zasięgnąć wtedy, gdy towarzyszy ci nadmierna utrata kosmków, a także pojawiają się specyficzne zmiany na skalpie. Wśród przypadłości, które diagnozuje i leczy trycholog, można wymienić również: łuszczycę, łupież suchy lub tłusty nadwrażliwość i pieczenie skóry głowy. Ponadto trycholog rozpoznaje łysienie plackowate, telogenowe, androgenowe oraz bliznowaciejące. Pomoże, gdy zmagasz się z hiperhydrozą (nadpotliwością skóry głowy) czy trychodynią (bólem cebulek włosowych). W niektórych przypadkach współpracuje z lekarzem specjalistą, co pozwala nie tylko rozszerzyć diagnostykę, ale również wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Twój włos prawdę ci powie

Spotkanie w gabinecie trychologicznym rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Na tej podstawie specjalista może przypuszczać, z jaką dolegliwością boryka się jego podopieczny. Jednak dopiero dokładna diagnostyka skóry jest podstawą do ustalenia przyczyny problemu.

W tym celu trycholog wykonuje trichogram, trichoskopię bądź zleca analizę pierwiastkową włosa. Trichogram to inwazyjne badanie, polegające na pobraniu około 100-150 włosów z cebulkami. Próbka jest następnie przesyłana do laboratorium, a uzyskany wynik pozwala opracować plan leczenia. Podczas trichoskopii specjalista wykonuje kilka zdjęć skóry głowy w powiększeniu. Technika ułatwia rozpoznanie rodzaju łysienia, na które cierpi pacjent. Z kolei dzięki przeprowadzeniu analizy pierwiastkowej włosa, trycholog uzyskuje informacje na temat poziomu składników mineralnych oraz ewentualnego zatrucia metalami ciężkimi.

Choroby skóry głowy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Aby je zdiagnozować, warto udać się na wizytę do specjalisty, który w razie potrzeby przeprowadzi badania trychologiczne. Kłopotliwe jest również wypadanie włosów, które może być związane z zaburzeniem ich cyklu rozwojowego. Wykonanie trichogramu pozwoli określić stosunek liczby włosów w fazie anagenu (wzrostu) i telogenu (spoczynku). Wśród przyczyn tej dolegliwości wymienia się łysienie telogenowe, a także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę czy nerwice. Z tego względu niekiedy konieczne jest podjęcie współpracy z innym specjalistą – dietetykiem, dermatologiem, endokrynologiem, a nawet psychologiem czy psychiatrą. – zauważa ekspert z MW Clinic w Skierniewicach.

Jak wygrać walkę z nadmiernym wypadaniem włosów?

Jeśli trycholog uzna to za konieczne, może zaproponować pacjentowi przeprowadzenie nieinwazyjnych zabiegów. Są to terapie mające za zadanie usprawnić krążenie w skórze głowy, co pozwoli złagodzić lub wyeliminować problem wypadania włosów. Mogą to być np. specjalistyczne masaże bądź zabiegi z użyciem lasera. Trycholog przeprowadza również mezoterapię polegającą na ostrzykiwaniu skalpu substancjami mającymi działanie odżywczo-regenerujące. Do tego typu preparatów zalicza się koktajle witaminowe, a także przygotowane na bazie próbki krwi pacjenta komórki macierzyste oraz osocze bogatopłytkowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz