Artykuł sponsorowany

Czym się rożni ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim od ceremonii świeckiej?

Czym się rożni ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim od ceremonii świeckiej?

Ceremonia pogrzebowa może odbywać się w na kilka sposobów- w obrządku katolickim lub świeckim. Obie formy pogrzebu są niezwykle smutnym i ciężkim przeżyciem dla najbliższych osób zmarłego. Jednak okazuje się, że oba rodzaje pogrzebów mają pewne różnice i odbywają się w odmienny sposób. Poniżej sprawdzamy, czym różni się pogrzeb w obrządku katolickim od ceremonii świeckiej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Jak przebiega pogrzeb w obrządku katolickim?

Pogrzeb w obrządku katolickim składa się z kilku stałych etapów, dzięki którym można godnie pożegnać zmarłą osobę. Na początku ceremonii rodzina zmarłego może wystawić jego ciało w trumnie na ostatnie pożegnanie. Następnie wybrany zakład pogrzebowy odbiera trumnę i transportuje ciało zmarłego do kościoła.

Ważnym elementem ceremonii katolickiej jest przeprowadzenie mszy świętej wygłaszanej przez Kapłana. Wówczas rodzina zmarłego wygłasza też mowę pożegnalną, a cała uroczystość odbywa się w oprawie podniosłej muzyki. Po zakończeniu mszy kościelnej orszak żałobny ponownie transportuje trumnę z ciałem na cmentarz, gdzie zostanie ona pochowana w wyznaczonym miejscu.

Należy również dodać, że ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim ma charakter modlitewny i wiąże się z nadzieją, że zmarły po śmierci zmartwychwstanie i zjednoczy się z Bogiem. Decydując się na pogrzeb katolicki, warto skorzystać u usług firmy, takiej jak na przykład Zakład Pogrzebowy Szadkowski. Zajmuje się on także organizacją pogrzebów świeckich i oferuje pomoc w dopełnieniu formalności.

Czym różni się pogrzeb świecki od katolickiego?

Pogrzeb w obrządku świeckim różni się od pogrzebu katolickiego pewnymi elementami. Pierwszym z nich jest fakt, że osoby organizujące pogrzeb świecki, częściej decydują się na kremację zwłok zmarłego, które następnie spopielone umieszcza się w urnie. Kolejną znaczącą różnicą jest obecność Mistrza Ceremonii, który zastępuje Księdza.

Co więcej, podczas obrządku świeckiego Mistrz Ceremonii nie musi kurczowo trzymać się wszelkich zasad katolickich, a jedynie stosować się do próśb rodziny osoby zmarłej. Niekiedy podczas ceremonii świeckiej pokazywane są prezentacje multimedialne, które upamiętniają zmarłą osobę. Sprawia to, że ceremonia pogrzebowa może przebiegać w odmiennych, bardziej domowych warunkach i ma indywidualny charakter.

Znaczącą różnicą jest też miejsce, w którym odbywa się pogrzeb. W przypadku obrządku świeckiego cała ceremonia pożegnalna odbywa się w domu pogrzebowym, a na koniec trumnę z ciałem zmarłego transportuje się na cmentarz, gdzie zostanie ono pochowane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz