Materiał Partnera

Czym są wtryskiwacze i na czym polega ich naprawa?

Czym są wtryskiwacze i na czym polega ich naprawa?

Wtryskiwacz to istotna część układu hydraulicznego, którego celem jest podanie odpowiedniej dawki paliwa do komory spalania pod adekwatnym ciśnieniem. Wtryskiwacz zapewnia także odpowiednie rozpylenie paliwa. Co więc należy zrobić w przypadku usterki wtryskiwaczy? Jakie są przyczyny awarii i jakie jej objawy? Jak przeprowadzić regenerację i naprawę wtryskiwaczy?

Przyczyny i objawy awarii wtryskiwaczy

Dlaczego wtryskiwacze się psują? Nie wytrzymują narzuconej im pracy. Bardzo istotne jest stosowanie dobrej jakości paliwa. Warto pamiętać, że zły skład biochemiczny paliwa może się przyczynić do awarii lub zapchania wtryskiwaczy, co z kolei generuje kolejne problemy typu utrata mocy, większe niż zazwyczaj zużycie paliwa czy głośna praca silnia. Do awarii może dojść także w wyniku nieprawidłowego montażu wtryskiwaczy. Niektórymi z objaw usterki może być czarny dym przy większym obciążaniu silnika lub jasny przy wolnych obrotach. Inne objawy to także spadek mocy podczas jazdy czy niewyrównana praca tuż po odpaleniu silnika. Warto jednak pamiętać, że te objawy mogą towarzyszyć innym usterkom, dlatego, jeśli mamy wątpliwości, co do wtryskiwaczy, należy przeprowadzić diagnozę komputerową silnika. Co należy zrobić, aby przeprowadzić proces naprawy czy regeneracji wtryskiwaczy?

Regeneracja wtryskiwaczy

Żeby sprawdzić stan wtryskiwaczy, najpierw należy je wyciągnąć za pomocą chwytaków. Zdarzają się też modele samochodów, przy których wyciągnięcie wtryskiwaczy, nie obejdzie się bez dodatkowych kosztów.  Sama regeneracja wymaga posiadania odpowiednich sprzętów o wysokiej jakości (mikroskop czy maszyna do czyszczenia ultradźwiękami). Do regeneracji spryskiwaczy może dojść tylko w sterylnie czystych warunkach. Jak przebiega ten proces? Najpierw należy zdemontować wtryski na podzespoły i zespoły, dzięki czemu można wyczyścić dokładnie każdy element za pomocą ultradźwiękowej maszyny oraz metodą wysokociśnieniową. Następnie wymienia się uszczelnienia wewnętrzne spryskiwacza oraz wszystkie zużyte elementy, po czym znów montuje je się w całość. Aby sprawdzić czy proces regeneracji przebiegł właściwie, należy wykonać test rozpylenia, test ciśnienia czy test porównujący dawki wtryskowe. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy typu Hydro-Krop, która daje gwarancję na naprawę oraz wszelkie wydruki pomiarów, który udowadnia, że wtryskiwacze będą działać poprawnie.

Opracowanie:
Koszalin, Żytnia 34F lok. 3
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz