Artykuł sponsorowany

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Wiele zawodów, które związane są głównie z pracą fizyczną wymagają specjalistycznych zabezpieczeń. Ich rodzaje oraz konieczność posiadania określona jest w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek dostarczenia środków ochrony indywidualnej spoczywa po stronie pracodawcy. Bez nich żaden pracownik nie powinien zostać dopuszczony do wykonywania jakichkolwiek czynności. Co kryje się pod tym określeniem?

Specyfika i zasady doboru

Środki ochrony indywidualnej mają przede wszystkim chronić zdrowie i życie pracowników przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywanej pracy. Pracodawca zobligowany jest do wyposażenia kadry w niezbędne przedmioty oraz poinformowania o sposobie ich użytkowania. Niebezpieczne lub szkodliwe czynniki w środowisku pracy wymagają noszenia lub trzymania pewnych akcesoriów, do których zalicza się ochronę głowy, odzież ochronną, środki ochrony kończyn dolnych i górnych, twarzy, oczu, narządów słuchu, układu oddechowego, środki ochrony przed  upadkiem z wysokości oraz dermatologiczne środki ochrony indywidualnej. Jak mówią specjaliści z Uvex Safety Polska, ich dobór powinien opierać się na analizie stanowiska pracy oraz wykonywanych czynności. Chodzi tu głównie o rodzaj zadań, natężenie szkodliwych i niebezpiecznych bodźców, części ciała pracownika na nie narażonych, pozycję, w której pracownik wykonuje pracę, konieczność przemieszczania się, sposób wentylacji pomieszczeń oraz czas, który musi spędzić w warunkach skażonych. Pracodawca musi zapewnić ochronę osobom krótkotrwale przebywającym na niebezpiecznym terenie lub wykonującym czynności kontrolne i inspekcyjne. W jego obowiązku jest również udzielenie swoim podwładnym wszystkich szczegółów dotyczących zasad użytkowania przekazanych przedmiotów oraz charakterystyki możliwego zagrożenia. Ważna jest również kontrola cech przydatności oraz konserwacja.

Kask, okulary, buty. Co jeszcze?

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się:

  • Ochronę głowy – hełmy i kaski używane w sytuacjach narażających pracowników na urazy głowy, m. in. podczas prac budowlanych, na rusztowaniach, przy pracach rozbiórkowych, montażowych, instalacyjnych, w szybach i tunelach. Niezbędne są również w przypadku działania niskiej lub wysokiej temperatury, substancji toksycznych, żrących lub w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko powstania źródła infekcji.
  • Odzież ochronną – dostępne w ofercie Uvex Safety Polska spodnie, kombinezony i kurtki stosowane są by zapobiegać działaniu szkodliwych, chemicznych, toksycznych, rakotwórczych substancji, podczas spawania, kłucia, prac zewnętrznych, w których konieczne jest zwiększenie widoczności pracownika.
  • Ochronę kończyn dolnych i górnych – buty, kalosze, rękawice. Konieczność ich użycia wiąże się z możliwością narażenia skóry na poparzenia, w kontakcie z niebezpiecznymi chemicznymi substancjami. Dodatkowo, w przypadku kończyn dolnych pojawia się ryzyko urazu w kontakcie z ciężkimi przedmiotami.
  • Ochronę twarzy i oczu – okulary i osłony twarzy używane podczas spawania, kłucia, w trakcie prac, w których możliwe jest podrażnienie skóry twarzy i narządu wzroku
  • Ochronę układu oddechowego – to przede wszystkim maseczki stanowiące zabezpieczające przed nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza i wdychaniem szkodliwych substancji, które mogą powodować podrażnienia układu oddechowego, np. pył, dym czy gaz.
  • Ochronę słuchu – ochrona przed natężeniem hałasu przekraczającym dozwolone normy, np. przy użyciu urządzeń pneumatycznych
  • Ochronę przed upadkiem z wysokości, czyli uprzęże, pasy, szelki i liny bezpieczeństwa. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz