Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Firm oferujących montaż paneli fotowoltaicznych w ostatnich miesiącach pojawiło się dość dużo. Każda z nich zapewnia o najwyższym standardzie usług, wykonaniu montażu paneli pod potrzeby klienta. Jednak pytanie, jakie pewnie niejedna z osób, rozważających uruchomienie przydomowej instalacji fotowoltaicznej sobie zadaje, brzmi: co jeśli nie do końca klient zna swoje potrzeby? Jakie panele, elementy instalacji fotowoltaicznej wybrać, jeśli mówiąc kolokwialnie „nie siedzi się” w wątku paneli słonecznych na co dzień?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna, określana również mianem instalacji PV to zestaw „urządzeń”, którego zadaniem jest przetworzenie energii słonecznej w prąd zmienny, czyli taki, jak płynie w gniazdach. Żeby tak się stało, należy zainstalować (w olbrzymim uproszczeniu) coś, co będzie „zbierało” energię słoneczną – panele fotowoltaiczne, błyszczące dzięki występowaniu zjawiska fotowoltaicznego wytwarzają w ogniwach fotowoltaicznych prąd stały. Drugim elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik bądź inaczej inwerter, który przekształca zebrany z paneli prąd stały, w prąd zmienny, jaki mamy niemal wszyscy z elektrowni. Obie części połączone są ze sobą kablami i złączkami, które powinny być elastyczne, wytrzymałe i ogólnie możliwie wysokiej jakości, gdyż muszą sprostać ciężkim warunkom atmosferycznym. Całość jest umieszczana na konstrukcji nośnej, która umożliwia zamontowanie instalacji na dachu, bądź przy gruncie, tak aby nie uszkodzić żadnych elementów architektury będących w otoczeniu miejsca instalacji fotowoltaicznej.

Wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej – nie daj się zwieść pozorom.

Najważniejsze w pracy instalatora instalacji fotowoltaicznych - jest doświadczenie. To ono pozwala precyzyjnie dobrać poszczególne elementy składowe instalacji. Dzięki praktyce instalator systemu fotowoltaicznego, dobierze optymalne ułożenie paneli wraz z systemem ich montażu (dach lub grunt). Uczciwy instalator wykona instalację zawsze tak, by panele były ustawione pod odpowiednim kątem, biorąc pod uwagę maksymalny pobór energii słonecznej. Dobrze jest, decydując się na panele fotowoltaiczne skorzystać z pomocy firm instalatorskich, które poza usługą montażu paneli fotowoltaicznych oferują usługi modernizacji instalacji elektrycznej, gdyż być może celem zwiększenia korzyści długofalowych związanych z inwestycją w panele fotowoltaiczne, konieczne będzie dokonanie pewnych korekt istniejącej sieci elektrycznej, celem optymalizacji jej działania. Przykładem takiej firmy, która jednocześnie ma doświadczenie i niezbędne uprawnienia do przeprowadzenia prac instalatorskich instalacji elektrycznych i fotowoltaicznych jest firma MatPv System.

Jakim usterkom najczęściej ulegają panele fotowoltaiczne?

O tym, dlaczego podczas zakładania paneli fotowoltaicznych należy przede wszystkim kierować się zaufaniem i doświadczeniem instalatora paneli fotowoltaicznych - świadczą przyczyny usterek, jakim ulegają panele. Niestety w ponad 70% przyczyną są błędy, jakie popełniono podczas instalacji paneli, a następnie wady materiałów użytych do budowy instalacji jak awarie falownika, wadliwa folia ochronna paneli słonecznych, czy też ich „kruchość” pękanie w wyniku obciążeń statycznych. Chcąc uniknąć tego typu niespodzianek, nie warto płacić za panele najniższej klasy, nieznanych marek. Panele słoneczne uznanych producentów objęte są niekiedy nawet 30-letnim okresem gwarancyjnym, warto zwrócić uwagę również na stosunek ceny za panele do ich wydajności oraz odporność paneli na temperaturę. Chcąc mieć pewność, że instalacja została zaprojektowana i wykonana w sposób absolutnie maksymalnie dopasowany do miejsca i sposobu jej użytkowania przede wszystkim potrzeba postawić na firmy z doświadczeniem, które na bieżąco aktualizują swą wiedzę na temat sprawności i wydajności paneli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz