Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy wyborze oleju samochodowego?

Czym kierować się przy wyborze oleju samochodowego?

Każdy kierowca zaznajomiony jest z koniecznością uzupełniania oleju silnikowego w swoim pojeździe. I choć w trakcie kursu na prawo jazdy dowiadujemy się w szczegółach, dlaczego olej jest taki istotny, z czasem możemy o tym po prostu zapomnieć. Olej pełni jednak bardzo ważną funkcję – zabezpiecza silnik, zapewniając mu prawidłowe warunki pracy: smaruje go, ochładza i oczyszcza. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko go uzupełniać, lecz także odpowiednio go dobrać.

Parametry oleju a jego dobór

Sprawdzając wymagania silnika co do oleju, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametr lepkości oleju. Określa ona jego strukturę wewnętrzną – w tym przypadku chodzi o poziom tarcia występujący pomiędzy budującymi olej cząsteczkami. Wbrew obiegowej opinii wskaźnik ten nie przekłada się bezpośrednio na jakość oleju i zawsze musi być dopasowany do wymagań producenta naszego auta. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak się one kształtują, najlepiej zapytać o to ekspertów, np. z firmy Proauto wyspecjalizowanej w sprzedaży olejów oraz smarów samochodowych. Czasem producenci samochodów ujmują dopuszczalne wartości lepkości oleju w tzw. widełkach. Najlepiej zdecydować się wówczas na olej o jak najniższej lepkości „zimowej”. Lepkość „letnia” to bardziej skomplikowany parametr – im jest ona niższa, tym auto mniej oleju spożytkuje, a im wyższa, tym olej lepiej ochroni silnik (szczególnie przy wysokim obciążeniu).

Specyfika lepkości „zimowej” i „letniej”

Sama lepkość określana jest dwoma parametrami – wyróżniamy  wspomnianą już lepkość „letnią” i „zimową”. Ta druga wskazuje, jak bardzo olej pozostaje płynny przy niskich temperaturach. Ma to szczególny wpływ na łatwość odpalania auta zimą. Im wyższa lepkość „letnia”, tym większa stabilność oleju w wyższych temperaturach. Oleje mają to do siebie, że wystawione na gorąco, tracą swoje właściwości – niewłaściwe dopasowanie lepkości „letniej” oleju może więc doprowadzić do konieczności szybkiego jego uzupełnienia.

Co prócz lepkości? Właściwy dobór oleju

Jeśli posiadamy samochód z silnikiem diesla wyposażony w filtr cząstek stałych, koniecznie musimy sprawdzić ilość sadzy, jaka wydziela się w procesie spalania danego oleju. Powinno nam zależeć na tym, by było jej ja najmniej. Do wyboru mamy 3 rodzaje olejów samochodowych: mineralne (mało wydajne, ale nieobciążające w dużym stopniu uszczelnień silnika, o niskiej lepkości „zimowej”), syntetyczne (o najwyższej jakości pod każdym względem) oraz półsyntetyczne (stanowiące kompromis pomiędzy pozostałymi typami).

Dlaczego warsztaty samochodowe, czy stacje paliw powinny nawiązać stałą współpracę z dystrybutorem olejów firmą Proauto?

Przede wszystkim firma Proauto oferuje wysokiej jakości oleje silnikowe, które są niezbędne do utrzymania samochodu w dobrym stanie. Dzięki temu oleje te przedłużają żywotność silnika oraz zmniejszają ryzyko awarii, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów napraw. Ponadto zapewnia konkurencyjne ceny swoich produktów oraz korzystne warunki współpracy, co pozwala na zmniejszenie kosztów zakupu olejów oraz zwiększenie zysków ze sprzedaży dla warsztatów samochodowych czy stacji paliw. Co więcej, firma Proauto oferuje profesjonalne doradztwo techniczne swoim klientom, co pozwala na dobranie odpowiedniego oleju do konkretnego modelu samochodu i potrzeb nawet tych najbardziej wymagających osób. Dzięki temu można zwiększyć satysfakcję klienta oraz budować pozytywny wizerunek firmy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz