Artykuł sponsorowany

Czym jest szkło laminowane? Poznaj ofertę firmy Glass Bud

Czym jest szkło laminowane? Poznaj ofertę firmy Glass Bud

Szkło laminowane powszechnie znane jest również pod nazwą „szkło klejone”. Proces jego powstawania jest nieco inny niż ma to miejsce w przypadku klasycznej szyby. Wzmocnienie przy pomocy specjalnych substancji i procesów technologicznych zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – również trwałość. W jaki sposób powstaje i w których dziedzinach jest wykorzystywane?

Co to szkło klejone?

Szkło laminowane zaliczamy do grupy nazywanej „szkłem bezpiecznym”. Oznacza to, że ze względu na specyficzne właściwości nie zagraża ono w tak dużym stopniu życiu i zdrowiu człowieka, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego materiału. Dwie lub więcej tafli szkła łączy się ze sobą przy pomocy specjalnej folii, albo żywicy, dzięki czemu nawet po pęknięciu, nie ulega ono rozsypaniu. Tworzą się charakterystyczne, promieniste pęknięcia.

Powierzchnia szkła klejonego może być dodatkowo uszlachetniona, głównie ze względów estetycznych. Popularne zabiegi to emaliowanie, trawienie, piaskowanie, a także sitodruk. Twarde i miękkie powłoki nie tylko stworzą błyszcząca lub matową powierzchnię, ale również dodatkowo zabezpieczą przed ścieraniem i zarysowaniami.

Na rynku istnieje wiele stopni wytrzymałości, w zależności od przebiegu produkcji. Szyby mogą mieć różne grubości, a także składać się z dużej ilości sklejonych ze sobą warstw. Im więcej ich zostanie złączone, tym mocniejsza bariera powstanie. W Polsce produkcją szyb laminowanych zajmuje się między innymi zakład szklarski Glass Bud, który oferuje wykonanie według indywidualnych wskazówek klienta. Szyby klejone kupowane na zamówienie zawsze będą dopasowane pod kątem wytrzymałości i wymiarów.

Gdzie jest wykorzystywane?

Szkło laminowane jest stosowane wszędzie tam, gdy wymaga się od szyby wytrzymałości oraz bezpieczeństwa. Od wielu lat wykorzystuje się je przede wszystkim w budownictwie i motoryzacji. Ostre odłamki szkła podczas wypadków samochodowych, wielokrotnie przyczyniały się do śmierci kierowców i pasażerów!

W zależności od rodzaju folii lub żywicy można uzyskać następujące rodzaje szkła laminowanego:

  • Pancerne – na przykład kuloodporne i antywłamaniowe w pojazdach oraz oknach ważnych budynków.

  • Izolacyjne – szeroko wykorzystywane w budownictwie. Zapobiegają nadmiernej utracie ciepła i chronią przed promieniami UV oraz hałasami.

Materiał ten jest polecany również w przypadku elementów szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub nadmierną eksploatację, na przykład szklanej balustrady, drzwi lub szkła dekoracyjnego – blatów, mebli itd. Szkło laminowane chroni większość eksponatów w muzeach, galeriach sztuki oraz sklepach jubilerskich.

Firma Glass Bud, z siedzibą we Wrocławiu, specjalizuje się w produkcji szyb. Swoją ofertę kieruje do innych szklarzy, witrażystów, a także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W ofercie pracowni znajdziemy nie tylko laminat (szkło bezpieczne), ale także szyby termoizolacyjne, szyby pojedyncze oraz zespolone w dowolnych konfiguracjach, szyby zespolone wielokomorowe, szyby z otworem na klimatyzację lub z wejściem dla zwierząt, szyby zespolone z grzałkami do kriokomór, a także szyby hartowane. Glass Bud do swoich produktów wykorzystuje szkło typu float, refleksyjne, ornamentowe, kolor lub lakierowane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz