Artykuł sponsorowany

Czym jest system sygnalizacji pożaru i gdzie się go stosuje?

Czym jest system sygnalizacji pożaru i gdzie się go stosuje?

W większości obiektów użytkowych stosuje się rozmaite zabezpieczenia przeciwpożarowe. Szczególnie jest to istotne w budynkach, w których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru. Mowa o konstrukcjach wykorzystywanych w przemyśle, ale nie tylko. To właśnie w takich obiektach montuje się rozbudowane systemy sygnalizacji pożaru. Czym dokładnie jest SSP i gdzie najlepiej się sprawdzi?

Jak działa system sygnalizacji pożaru?

W momencie pojawienia się ognia w budynku niezbędne jest szybkie jego ugaszenie. Niekiedy jednak pożar jest trudny do opanowania z wykorzystaniem wyłącznie dostępnych na miejscu środków gaśniczych. W takiej sytuacji czas zawiadomienia służb ratunkowych powinien być jak najkrótszy. Powiadomieniem straży pożarnej o wystąpieniu zagrożenia nie musi zająć się jednak wyłącznie człowiek. Jest to jedno z zadań systemu sygnalizacji pożaru, który po wykryciu ognia w budynku niezwłocznie wysyła na ten temat informację do najbliższej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

System sygnalizacji pożaru składa się jednak przeważnie z większej ilości elementów. To przede wszystkim czujniki, które dają możliwość szybkiego rozpoznania zagrożenia. Sygnały kierowane są do centrali przeciwpożarowej. W niej natomiast znajdują się moduły odpowiedzialne za sterowanie poszczególnymi urządzeniami i układami gaśniczymi. Przy wykryciu pożaru SSP zainicjuje ich uruchomienie i tym samym rozpocznie automatyczną procedurę gaszenia ognia. Nie należy zapominać też o wspomnianych sygnalizatorach, które w trakcie działania innych elementów SSP powiadamiają służby ratunkowe.



W jakich budynkach sprawdza się system sygnalizacji pożaru?

Ochrona przeciwpożarowa jest szczególnie ważną kwestią w obiektach, gdzie zagrożenie wystąpienia ognia jest wysokie. Mowa o zakładach chemicznych, fabrykach, budynkach produkcyjnych i przemysłowych. SSP zapewnia możliwość szybkiej ewakuacji wielu użytkowników obiektu, dlatego montuje się go również w hotelach, motelach czy szkołach. Rozbudowany układ daje możliwość ochrony cennych dóbr znajdujących się we wnętrzu konkretnego budynku. SSP z tego względu sprawdzi się też np. w banku lub w muzeum.

Firma Lvs-Tech proponuje szereg rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, w tym także zaawansowane systemy sygnalizacji pożaru. Istnieje możliwość montażu ich również w budynkach mieszkalnych. Najczęściej są to jednak obiekty wielorodzinne, o sporej powierzchni użytkowej. W zależności od charakterystyki danej konstrukcji i ryzyka wystąpienia zagrożenia ogniowego należy dobrać właściwie składniki systemu sygnalizacji pożaru. Pomogą w tym specjaliści ze wspomnianej firmy Lvs-Tech, zapewniając też pomoc w montażu układu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz