Artykuł sponsorowany

Czym jest projekt organizacji ruchu drogowego?

Czym jest projekt organizacji ruchu drogowego?

Projekt organizacji ruchu drogowego powinien zostać wdrożony w sytuacjach, kiedy rozpoczyna się budowę nowych dróg albo konieczna jest reorganizacja ruchu. Taki dokument musi zostać wykonany z uwzględnieniem restrykcyjnych przepisów zamieszczonych w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, a także innych rozporządzeniach dotyczących infrastruktury. Czym dokładnie jest taki projekt?

Projekt organizacji ruchu drogowego – podstawowe informacje

Projekt organizacji ruchu drogowego to dokumentacja techniczna zawierająca rozwiązania dotyczące m.in.:

  • sygnalizacji świetlnej,
  • geometrii drogi,
  • oznakowania pionowego oraz poziomego,
  • innych urządzeń sygnalizacyjnych.
Można powiedzieć, że to po prostu stworzenie planu nowej drogi lub reorganizacja już istniejącej, przy uwzględnieniu różnych zagrożeń mogących pojawiać się na konkretnym odcinku – tłumaczy przedstawiciel biura projektowego inżynierii ruchu drogowego Dukt.

Co powinien uwzględniać projekt organizacji ruchu drogowego?

Projektant musi przede wszystkim stworzyć plan orientacyjny i plan sytuacyjny. Plan sytuacyjny powinien zawierać informacje dotyczące lokalizacji znaków drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz urządzeń sygnalizacyjnych – zarówno istniejących, jak i usuwanych czy dopiero dodawanych.

Ważne jest także ustalenie przepustowości na danym obszarze oraz zasad dokonywania zmian i to, jak je zarejestrować. Konieczne będzie stworzenie opisu charakterystyki drogi i określenie intensywności ruchu na niej. Trzeba szczególnie wyróżnić zagrożenia oraz utrudnienia, które na niej występują lub wystąpią.

Ostatni etap projektowania to ustalenie terminu wprowadzenia czasowej, jak i stałej organizacji ruchu. Na końcu trzeba uwzględnić nazwisko projektanta wraz z jego podpisem.

Kto zajmuje się projektowaniem organizacji ruchu drogowego?

Za organizację ruchu odpowiada organ, który zarządza konkretnym obszarem. Z reguły takie instytucje nie posiadają jednak osób upoważnionych do zmian. Projektowaniem organizacji ruchu drogowego zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowane firmy, które zatrudniają doświadczonych i zaznajomionych z obecnymi przepisami architektów. Zlecenie nie powinno kończyć się na samym sporządzeniu dokumentacji. To ważne, aby taka firma zajmowała się także oznakowaniem robót drogowych, montażem znaków, tablic oraz sygnalizacji świetlnej. Przydatny może się okazać również pomiar natężenia ruchu drogowego.

Projektowanie ruchu drogowego wymaga posiadania dużej wiedzy, jak i doświadczenia. Dlatego warto wybrać firmę z długoletnim stażem, która zrealizowała wiele udanych projektów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz