Artykuł sponsorowany

Czym jest natryskiwanie cieplne i jakie są jego zalety? - PNC S.C.

Czym jest natryskiwanie cieplne i jakie są jego zalety? - PNC S.C.

Natryskiwanie cieplne zwane także metalizacją natryskową, pozwala na regenerację części maszyn i urządzeń, oraz zwiększenie ich trwałości. Powłoki metalowe, węglikowe lub ceramiczne uzyskane w wyniku natrysku cieplnego odbudowują wymiar zużytych części, a także mogą być odporne na korozję, ścieranie i inne czynniki niszczące. Jednocześnie, co istotne, ich nałożenie nie powoduje odkształceń ani zmian strukturalnych materiału podłoża. Możliwość wielokrotnego użycia skomplikowanych w produkcji i drogich elementów aparatury przemysłowej wpływa pozytywnie ma zmniejszenie ogólnego wydatku energetycznego oraz zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Powszechne stosowanie natryskiwania cieplnego jest wyrazem dbałości o naszą planetę. Jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Czym jest natryskiwanie cieplne?

Proces natryskiwania cieplnego

Natryskiwanie cieplne to technologia nakładania różnorodnych powłok (metalowych, węglikowych, ceramicznych i kompozytowych) na określone podłoże. Materiał, który będzie użyty jako powłoka jest dostarczany do specjalnego urządzenia metalizacyjnego. Materiał powłokowy może być w postaci drutu lub proszku, który w urządzeniu ulega stopieniu, a następnie pod wpływem mocnego strumienia powietrza lub gazu jest rozpylany i przenoszony na odpowiednio przygotowane podłoże. W ten sposób tworzy się powłoka (metalowa, stalowa, cynkowa, mosiądzowa, aluminiowa itp.). Jak to się dzieje? W trakcie lotu poprzez wysokie napięcie powierzchniowe- cząsteczki formują się w kule. Na powierzchni cząsteczek dochodzi do procesów utleniania, w wyniku czego powstaje warstwa tlenkowa, której grubość zależy od długości lotu oraz rodzaju płomienia, który został użyty w procesie topienia. Kiedy kulista cząstka uderzy w podłoże, jej warstwa tlenkowa rozpada się; odsłania się metalowe jądro, które plastycznie dopasowuje się do powierzchni podłoża. Jeśli padnie na nią następna cząstka, złączą się one, tworząc powłokę. W celu zadbania o dobrą przyczepność, konieczne jest odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie podłoża za pomocą obróbki strumieniowo-ściernej. Co bardzo istotne, podłoże podczas natrysku nie nagrzewa się do temperatury przekraczającej 150°C, co zapobiega jakimkolwiek zmianom wymiarowym i odkształceniom. Profesjonalna firma PNC s.c. Natryskiwanie Cieplne Powłok  z Warszawy wykonuje natryskiwanie wysokiej jakości.

Zalety natrysku cieplnego

Natryskiwanie cieplne jest więc procesem o wielu zaletach. Przede wszystkim jest to prosty i niezłożony proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Istnieje możliwość nakładania powłok z różnorodnych materiałów (różne składy chemiczne, mieszaniny) dzięki czemu otrzymujemy powłoki o określonych właściwościach i grubościach. Powłoki można nakładać nie tyko na metale, ale także drewno, szkło, ceramikę. Natryskiwanie nie powoduje żadnych odkształceń na powierzchni. Natryskiwanie może być wykonane za pomocą skomplikowanych maszyn, a także za pomocą prostych, ręcznych urządzeń. W zależności od użytych materiałów powłoki mogą być odporne na korozję, na wysokie temperatury czy ścieranie. Wyróżniamy kilka rodzajów natryskiwania cieplnego: natryskiwanie łukowe, płomieniowe, plazmowe, naddźwiękowe.  Natryskiwanie cieplne jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, np.: w przemyśle chemicznym, spożywczym, energetyce, gospodarce wodno-ściekowej, cementowniach itp.

Firma PNC s.c Natryskiwanie Cieplne Powłok działa już od ponad 30 lat, dzięki czemu zdobyła ogromne doświadczenie w nakładaniu powłok technicznych na częściach maszyn i urządzeń dzięki technologii natrysku cieplnego, inaczej zwanego metalizacją natryskową. Wśród konkretnych usług firmy wymienimy: natryskiwanie plazmowe, natryskiwanie łukowe, natryskiwanie płomieniowe, natryskiwanie naddźwiękowe. Wykonujemy powłok odporne na ścieranie (ceramiczne, węglikowe i metalowe). Poza tym oferujemy pokrywanie metalu powłokami o specjalnych własnościach - np. korozja wysokotemperaturowa, odporność chemiczna, elektroizolacyjność w wysokich temperaturach. Nasze powłoki możemy wytwarzać zarówno na częściach nowych, jak i tych zużytych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz