Artykuł sponsorowany

Czym jest geodezyjna mapa numeryczna oferowana przez Biuro geodezyjne s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota?

Czym jest geodezyjna mapa numeryczna oferowana przez Biuro geodezyjne s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota?

Do wielu zadań, których podejmują się geodeci, należą między innymi te związane z wizualizacją dokonywanych przez nich pomiarów. Ilustrowania dokonuje się za pomocą różnego typu map. Są one niezbędne do realizacji przeważającej większości dużych inwestycji budowlanych. Mapy geodezyjne występują w wielu wariantach. Jednym z kryteriów klasyfikacji mapy może być jej forma – z tego względu wyróżnia się na przykład mapy numeryczne, czyli cyfrowe. Tego rodzaju rozwiązania oferuje Biuro geodezyjne s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota. Dowiedz się więcej na ten temat.

Charakterystyczne cechy mapy numerycznej

Jak wspomniano wyżej, mapa numeryczna to nic innego jak mapa cyfrowa. Jej wykorzystanie we współczesnej geodezji jest w zasadzie powszechne. Szybko zastąpiła ona swój analogowy, znany od wielu tysięcy lat odpowiednik. Mapa cyfrowa może zawierać różnego rodzaju informacje, często o znacznie większym zagęszczeniu niż mapa standardowa. Nie ma w jej wypadku problemu z połączeniem danych różnego typu, zestawieniu ich w wygodny sposób z możliwością przełączania się pomiędzy konkretnymi reprezentacjami terenu. Nie ma problemu z miejscem, które w mapach analogowych jest bardzo ograniczone – w przypadku map numerycznych nie musimy dbać o to, aby dane na siebie nie nachodziły.

Mapa cyfrowa może zatem zawierać o wiele więcej informacji niż mapa analogowa. Wszystkie dane z mapy numerycznej dostępne są dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, w którego obsłudze wyszkoleni są wszyscy nowocześni geodeci. Warto wiedzieć, że mapy cyfrowe tworzą specjaliści biegli nie tylko w geodezji, ale także kartografii oraz komputerowo wspomaganym projektowaniu. Zrzesza ich między innymi Biuro geodezyjne s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota działająca na rynku geodezyjnym i świadcząca usługi dla klientów indywidualnych, firm oraz instytucji.

Jak powstaje mapa numeryczna?

Punktem wyjścia dla stworzenia każdej mapy numerycznej są przede wszystkim pomiary wykonane przez geodetę w terenie. Prócz nich w grę wchodzą także dane pozyskane metodą fotogrametryczną – czyli za pomocą zdjęć lotniczych – oraz teledetekcyjną. Numeryczna mapa zasadnicza może powstać także w procesie digitalizacji – czyli przenoszenia na grunt cyfrowy tradycyjnych, analogowych map. Istnieją dwa ogólne typy map numerycznych – rastrowe oraz wektorowe. Te pierwsze powstają w procesie skanowania map, przez co zajmują dużą ilość przestrzeni na dysku twardym. Mapy wektorowe działają zupełnie inaczej – tutaj każda krzywizna reprezentowana jest w postaci wzorów interpretowanych przez oprogramowanie geodezyjne, co pozwala na ograniczenie wielkości pliku z mapą.

Usługę tę warto powierzyć biuru geodezyjnemu z Biłgoraju, które działa na rynku już od kilkunastu lat. Posiadane doświadczenie przy realizowaniu projektów w zakresie administracyjnym i praktycznym pozwala ekspertom z tej firmy na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń. Poza mapami numerycznymi wykonują również je w formie tradycyjnej. Wykonanie prac dostosowują do potrzeb oraz życzeń klientów. Posiadają do swojej dyspozycji sprzęt najnowszej generacji, aby móc wykonywać rzetelne i dokładne pomiary.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz