Artykuł sponsorowany

Czym jest akupunktura i kiedy warto ją stosować?

Czym jest akupunktura i kiedy warto ją stosować?

Akupunktura jest metodą leczenia powstałą w Chinach, prawdopodobnie 3000 lat p.n.e. Dziś rośnie jej popularność także na Zachodzie, szczególnie w obszarze medycyny alternatywnej, w obrębie której cieszy się sporą popularnością jako pomoc w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Ma szeroką grupę zwolenników, którzy zachwalają jej pozytywne oddziaływanie na układ odpornościowy, a także na łagodzenia bólu. W jakich sytuacjach warto jej wypróbować?

Doświadczenie z Dalekiego Wschodu

Akupunktura to metoda polegająca na nakłuwaniu konkretnych obszarów ciała specjalnymi, metalowymi igłami, co czyniono już na Dalekim Wschodzie w epoce kamienia. Jej praktycy uważają, że pomaga w przepływie energii w ciele, zaś według badań naukowych wspomaga ona aktywność aminokwasu zwanego adenozyną, który jest aktywowany w skórze właściwej tuż po urazie, po to, aby złagodzić ból.

Kiedy pomaga?

Jak przyznaje Bogdan Sokołowski, prowadzący Gabinet Terapii Zintegrowanej, a także wykwalifikowany specjalista od masażu i fizjoterapii, akupunktura może być stosowana w wielu różnorakich problemach zdrowotnych. Jak wspomniano, zazwyczaj radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o różnym pochodzeniu, na przykład związanymi z chorobą zwyrodnieniową, migrenami czy zapaleniami stawów. Wykazano także jej pozytywny wpływ przy łagodzeniu zaburzeń na tle nerwowym, zaburzeń w wyniku stresu pourazowego, a także lęków oraz depresji.  

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Po przeprowadzeniu wywiadu, akupunkturzysta lokuje metalowe igły w konkretnych miejscach na ciele, co dla wielu pacjentów nie wiąże się z żadnym bólem. Igły nie są umieszczane głęboko, dlatego nie istnieje obawa powikłań czy innych problemów, takich jak uszkodzenie organów. Sam zabieg w zależności od potrzeb trwa od 5 do 20 minut, a w niektórych przypadkach nawet do godziny.

Przeciwwskazania

Prawidłowo przeprowadzona akupunktura jest dla człowieka w pełni bezpieczna, bowiem każdy pacjent nakłuwany jest osobnymi, nowymi igłami. Jednak podobnie jak przy okazji innych metod medycyny alternatywnej i nie tylko, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Są to przede wszystkim kłopoty z krzepnięciem krwi, a zabiegu nie powinno także przeprowadzać się w trakcie ciąży, karmienia piersią oraz miesiączki.

Akupunktura może stanowić jedną z dodatkowych metod leczenia. Najczęściej stosuje się ją przez kilka miesięcy i dopiero po tym czasie mamy szansę zauważyć rzeczywistą poprawę. W przypadku chęci skorzystania z tego typu zabiegów, najistotniejsze jest korzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy przed procedurą przeprowadzą z nami skonkretyzowany wywiad i zaplanują plan leczenia wspomagającego. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz