Artykuł sponsorowany

Czym dokładnie są odbiory robót fundamentowych?

Czym dokładnie są odbiory robót fundamentowych?
Wybudowanie domu czy innego typu obiektu wymaga przygotowania w sposób odpowiedni fundamentów. Prace przeprowadzane w tym zakresie powinny być szczegółowo skontrolowane przez specjalistów – jest to zadanie dla wykwalifikowanego geologa. Odbiory robót fundamentowych to proces składający się z dwóch etapów, który daje możliwość uzyskania dokładnych informacji na temat wykonanych fundamentów. Jakich dokładnie?

Dwa ważne etapy

Współpracę z geologiem inwestor powinien nawiązać jeszcze przed rozpoczęciem prac fundamentowych. W tym okresie konieczne jest przeprowadzenie tzw. odbioru podłoża, które daje możliwość realizowania dalszych robót na działce przeznaczonej pod budowę. Geolog zajmie się w tym zakresie szczegółowym badaniem gruntu, co pozwoli mu na określenie jego stanu i zapewnienie o stałości i solidności podłoża. Dzięki temu inwestor ma pewność, że w dalszych etapach prac stan gruntu nie będzie się różnił od pierwotnych wartości, co jest niezwykle ważne chociażby ze względów bezpieczeństwa.

Do czynności związanych z robotami fundamentowymi zalicza się też odbiór samych fundamentów. Znajdujące się w dokumentacji geologicznej informacje na ich temat muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Tego typu prace warto zlecić specjalistom z dużym doświadczeniem, do których grona należy m.in. Zakład usług geologiczno-geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego. Kompleksowe odbiory robót fundamentowych to zatem proces dwuetapowy, który obejmuje kilka istotnych kwestii związanych z najważniejszym elementem konstrukcyjnym obiektu. Warto wiedzieć, o czym dokładnie poinformuje inwestora geolog w tym zakresie.

Istotne informacje geologiczne

Prace przeprowadzone przez geologa związane z robotami fundamentowymi dotyczą każdego typu fundamentów. Realizuje się je bowiem zarówno przy posadowionych na gruncie ławach lub płytach fundamentowych, jak i w przypadku fundamentów, które umieszcza się na specjalnie przygotowanych elementach konstrukcyjnych. Doświadczony geolog w sposób rzetelny zbada ich stan, przez co będzie w stanie udzielić informacji m.in. na temat przekazywania przez nie obciążenia na grunt.

To kluczowa kwestia, która musi być w pełni zgodna z założeniami projektowymi i dokumentacją techniczną. Z tego właśnie względu należy nawiązać współpracę z renomowanym geologiem wykonującym odbiory robót fundamentowych. Skontroluje on nośność gruntu i wskaże ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie powstałe np. wskutek realizowanych prac, a także zajmie się dokładnym badaniem stateczności gruntu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz