Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się dźwigi samochodowe?

Czym charakteryzują się dźwigi samochodowe?

W Polskich przepisach nie ma jednoznacznej klasyfikacji pojazdów, które możemy nazwać dźwigami samochodowymi. Pojęcia tego używamy często zamiennie z żurawiem samochodowym (samojezdnym, samobieżnym), który opisujemy jako urządzenie dźwigowe na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Dźwigi samochodowe mogą czerpać napęd z jednego lub dwóch silników, przy czym w drugiej sytuacji jeden zawsze służy wyłącznie do napędu jazdy. Co warto wiedzieć o dźwigach samochodowych w typie żurawia, a czym są popularne HDSy, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe?

Żurawie samojezdne

Żurawie samojezdne składają się zawsze z wyciągarek oraz wysięgnika, który osadzony jest na obrotowym pomoście, nazywanym często kolumną. Daje to możliwość podnoszenia oraz opuszczania ładunku, a także jego przemieszczanie przez obrót kolumny i zmianę wysięgu. Maszyny tego typu mogą pracować w trybie transportowym oraz w trybie dźwigowym. Przy pracy w trybie dźwigowym z dużymi obciążeniami, dla zapewnienia właściwej stabilności, podwozie zazwyczaj podnoszone jest na wysuwanych podporach, potocznie nazywanych łapami. To maszyny, które najczęściej znajdują zastosowanie w budownictwie, ale także na składowiskach, czy na terenie różnego rodzaju zakładów pracy. Parametry techniczne maszyny, na które zwracamy uwagę przy zakupie lub wynajmie to nie tylko udźwig, czyli maksymalna wartość obciążenia, dla której zaprojektowano dźwig i dla którego jego producent gwarantuje prawidłową pracę.

 Istotny jest także moment udźwigu, czyli wielkość, która charakteryzuje zdolność dźwigu do przenoszenia ładunków o danym ciężarze, uwzględniająca zmianę wartości udźwigu w zależności od wysięgu – mówi nam przedstawiciel firmy BUD-REM z Lublina. Ważny jest też sam wysięg, wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania oraz kąt obrotu. Charakterystyka dźwigu samochodowego powinna podawać także prędkość ruchów roboczych i zdolność pokonywania wzniesień.

HDS – odmiana dźwigu samochodowego

Ciekawa odmiana dźwigu samochodowego to HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy. To samochód ciężarowy z zamontowanym na nim żurawiem, który umożliwia samodzielny załadunek i rozładunek tego pojazdu. Nazywa się je często żurawiami przeładunkowymi. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy dzielimy je na dźwigi ogólnego przeznaczenia, żurawie leśne do załadunku i rozładunku drewna oraz żurawie przemysłowe do załadunku i rozładunku złomu.

Na koniec trzeba dodać, że dźwigi tego typu nie są określane jako maszyny do prac na wysokościach i ma zwykle nośność kilku ton, podczas gdy solidne dźwigi budowlane mają zwykle nośność kilkudziesięciu ton. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz