Artykuł sponsorowany

Czy warto zastosować gruntową pompę ciepła?

Czy warto zastosować gruntową pompę ciepła?
Montaż gruntowej pompy ciepła to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki niemu można nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale też nie zatruwa się środowiska naturalnego, co ma miejsce w przypadku wielu alternatywnych technologii grzewczych. Komu zlecić stworzenie instalacji i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Na czym polega technologia?

Gruntowa pompa wykorzystuje naturalne zasoby ciepła, które są zawarte w ziemi i pozwala na wykorzystanie ich do ogrzania domu. System grzewczy składa się z trzech podstawowych elementów:

  1. Źródło dolne, z którego zostaje pobrane ciepło.
  2. Źródło górne, którego zadaniem jest oddawanie ciepła do ogrzewanych pomieszczeń.
  3. Pompa ciepła, która zapewnia stały i precyzyjny przepływ ciepła od jednego źródła do drugiego.

Żeby ogrzewanie domu przy pomocy pomp gruntowych było opłacalne, konieczne jest stworzenie dobrej instalacji.

Komu zlecić wykonanie?

Bardzo ważne jest znalezienie wykonawcy, który specjalizuje się w budowie instalacji tego typu od początku do końca. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a także mieć pewność, że wszystko zostanie prawidłowo wykonane. Jedną z polecanych firm jest przedsiębiorstwo Eco-Geo, którego siedziby znajdują się w Oleśnicy Śląskiej oraz Wrocławiu. Kompleksowe przygotowanie systemu grzewczego to nie tylko podstawowa instalacja, ale również roboty geologiczne i sporządzenie właściwej dokumentacji. Z tego powodu osoba niedoświadczona i nieposiadająca właściwego sprzętu z pewnością nie poradzi sobie z tak trudnym zadaniem.  

Dlaczego warto się zdecydować?

Ogromną zaletą tej technologii są przede wszystkim wyjątkowo niskie koszty eksploatacji. Nie bez powodu domy stosujące gruntowe pompy ciepła nazywa się domami energooszczędnymi. I choć z początku koszty instalacji mogą wydawać się wysokie, zaczynają zwracać się już po kilku latach. Co więcej, państwo oferuje wiele atrakcyjnych dotacji do ogrzewania tego typu, między innymi program na "termomodernizację" oraz "czyste powietrze". Dofinansowanie w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu system grzewczy. Wśród największych plusów ogrzewania przy pomocy pompy gruntowej nie można zapomnieć również o tym, że jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne. Nie przyczynia się do nadmiernej eksploatacji środowiska i nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych. Technologia jest bezpieczniejsza dla środowiska niż ogrzewanie gazowe lub olejowe, nie wspominając już o kotłach na paliwa stałe (np. węgiel), które przyczyniają się do powstawania smogu i poważnych zmian klimatycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz