Artykuł sponsorowany

Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Domy jednorodzinne i mieszkania można ogrzewać na rozmaite sposoby. Coraz większą popularność wśród użytkowników zyskuje ogrzewanie gazowe. Ten sposób ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest wygodne dla domowników, a do tego nie ma negatywnego wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Kiedy możliwe jest stosowanie ogrzewania gazowego, jakie są jego cechy?

Kiedy możliwe jest ogrzewanie gazem?

Jeśli chcemy ogrzewać dom lub mieszkanie gazem, niezbędne jest doprowadzenie przyłącza gazowego. Sytuacja ta nie wydaje się problematyczna w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych, ponieważ wystarczy zamontować obok domu zbiornik na płynny gaz LPG. Nieco trudniejsza sytuacja czeka osoby, które w ten sposób chcą ogrzewać mieszkanie np. w bloku, który nie posiada przyłącza gazowego. Wówczas konieczne jest zamontowanie takiego przyłącza, aczkolwiek trzeba spełnić jeden warunek. Wszyscy mieszkańcy muszą się na to zgodzić.

W przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego możliwe jest wykorzystywanie butli gazowych, które znamy np. z zasilania kuchenek gazowych, jednakże ogrzewanie domu wymaga większych ilości gazu. Dlatego korzystniej jest kupić i zamontować zbiornik gazowy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o corocznym zatankowaniu zbiornika oraz wykonaniu przeglądu instalacji gazowej. Gaz płynny dostarczany jest przez specjalistyczne firmy. Jedna z nich to Slp z Końskich w województwie świętokrzyskim. Naziemne zbiorniki na gaz LPG mogą mieć np. 2700 litrów pojemności, a do tego istnieje możliwość jego wypożyczenia od przedsiębiorstwa, które dostarcza nam gaz.

Jakie są zalety i wady ogrzewania gazowego?

O ogrzewaniu warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowania domu. Najlepszy sposób to oczywiście ten najtańszy, wygodny w obsłudze oraz efektywny. Uwzględniając panujące w naszym kraju warunki pogodowe, najkorzystniejszym wyborem jest ogrzewanie na gaz ziemny, ponieważ nie ma potrzeby przechowywania materiału grzewczego na własnej posesji. Oprócz tego płacimy za niego po zużyciu, co wiąże się z tym, że nie ma możliwości zakupu zbyt dużej ilości materiału grzewczego. Należy jednak podkreślić, że ogrzewanie domu gazem płynnym może być tańsze od ogrzewania na gaz ziemny. To oczywiście bierze się stąd, że użytkownik nie ma wpływu na cenę gazu ziemnego, natomiast może negocjować cenę gazu płynnego lub wybrać dostawcę, który oferuje lepsze warunki.

Jakie rodzaje kotłów wykorzystuje się do ogrzewania gazowego?

Decyzja o ogrzewaniu domu gazem wiąże się również z koniecznością zakupu odpowiedniego kotła grzewczego. Na rynku znajdzie trzy rodzaje kotłów, które mogą być zasilane gazem ziemnym. Pierwszy z nich to kocioł tradycyjny. Mimo że jego zakup jest stosunkowo tani, to eksploatacja kosztuje więcej. Kolejnym rodzajem jest kocioł kondensacyjny. Inwestycja w niego jest droższa, jednakże zwraca się po pewnym czasie. Ostatni typ to kocioł pulsacyjny. Jego zakup i montaż kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a nawet i więcej. Należy jednak dodać, że dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie zużycia gazu nawet o 40% w porównaniu do tradycyjnego kotła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz