Artykuł sponsorowany

Czy warto mieć okna dachowe?

Czy warto mieć okna dachowe?

Podczas budowy domu konieczne jest podjęcie wielu decyzji. Projekt, rozmieszczenie pokoi…  Jedną z kwestii, której rozważenie jest konieczne, są okna. Różnią się one od siebie pod względem materiału wykonania, konstrukcji, liczby szyb czy sposobu otwierania. Na popularności zyskują okna dachowe. Jakie są ich zalety? I co wziąć pod uwagę podczas wyboru okien?

Rodzaje okien dachowych

Jest kilka czynników, którymi różnią się od siebie okna dachowe.

  • Sposób otwierania

Okna obrotowe posiadają oś otwarcia w połowie wysokości. Obsługuje się je za pomocą uchwytu, który znajduje się na dole lub u góry skrzydła. Klamka musi znajdować się poniżej poziomu 180-200 cm nad podłogą. Okna są łatwe do umycia, ponieważ możliwe jest obrócenie ich o 180 stopni. Okna uchylno-obrotowe mają dwie osie obrotu. Jedna znajduje się w górnej krawędzi ramy, druga w połowie wysokości. Klamka jest przymocowana w dolnej lub górnej części skrzydła. Jeśli okno jest umieszczone dosyć wysoko, znacznie wygodniejszy będzie model z dolnym otwieraniem. Dzięki temu dostęp do klamki nie będzie utrudniony, a okno stanie się łatwe w otwarciu. Okno tego typu można pozostawić uchylone, bo dzięki siłownikom lub sprężynom nie zamyka się ono samo. Oś okien wysokoosiowych jest umieszczona w ¾ wysokości skrzydła. Podczas otwierania skrzydło nie wchodzi do wnętrza, przenosi się za to na dach. Ostatnim rodzajem są okna rozwieralne, które występują w wersji prawej lub lewej. Służą jako wyjście na dach.

  • Materiał wykonania

Okna mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze modele są zrobione z zabezpieczonego klejonego drewna sosnowego. W pomieszczeniach, gdzie występuje zjawisko podwyższonej wilgoci (kuchnie i łazienki) zaleca się umieszczenie okien z PCV. W innych pokojach świetną opcją będą modele drewniane.

  • Szyby

Okna są z reguły wykonane z szyb zespolonych oddzielonych ramką dystansową. Dodatkowo, szyby termoizolacyjne są pokryte specjalną powłoką, która odbija ciepło pochodzące
z grzejników i żarówek. Ta właściwość sprawia, że ciepło jest zatrzymywane
w pomieszczeniu. Kolejnym rodzajem jest szyba hartowana, która charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością. Szyba klejona zapewnia natomiast bezpieczeństwo, bo laminat, którym jest pokryta, zwiększa jej odporność na rozbicie. Ostatnio popularny stały się okna z szybami, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny – krypton. To rozwiązanie stosuje się po to, aby ocieplić ościeżnicę. Efekt ten można wzmocnić stosując folię paroszczelną, która znacznie ułatwia szczelne wykonanie paroizolacji na poddaszu. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane np. w oknie Roto R79WD, które znajduje się w ofercie firmy KS System. Ten model, w połączeniu z otwieraniem wysokoosiowym daje produkt naprawdę wysokiej jakości.

Zalety okien dachowych

Okna dachowe zapewniają dostęp naturalnego światła do pomieszczenia. Ponadto, świetnie nadają się do pokoi umieszczonych na poddaszu. Poza tym, można zamontować je w każdym dachu. Okna dachowe to dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, ze względu na ich umieszczenie. Zapewniają też większą prywatność, bo z ulicy nie można przez nie zobaczyć, co dzieje się w środku.

Okna dachowe mają też wady, są nimi m.in. narażenie na wilgoć, utrudnione czyszczenie części z nich oraz nagrzewanie się pomieszczeń latem. Nie są to jednak problemy, których nie można rozwiązać. W przypadku okien dachowych przeważają zalety i na pewno warto wziąć pod uwagę ich zakup.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz