Artykuł sponsorowany

Czy tylko wynalazcy korzystają z usług Kancelarii Prawno-Patentowej?

Czy tylko wynalazcy korzystają z usług Kancelarii Prawno-Patentowej?

Kancelaria Prawno-Patentowa Andrzej Kacperski zajmuje się wieloma sprawami związanymi z patentami i zastrzeżeniami wynalazków. Każdy naukowiec, który znajdzie nowe rozwiązanie problemu, z dziedziny inżynierii, mechaniki, a nawet biologii czy chemii, może udać się do tego prawnika i z jego pomocą zastrzec swoje rozwiązanie, albo potem czerpać zyski z licencji. Czy to jedyny rodzaj klienta dla tej kancelarii? Okazuje się, że nie.

Zastrzec można wiele

Oczywiście oprócz naukowców, dużą rzeszę klientów Kancelarii Prawno-Patentowej są artyści. Mogą oni opatentować swój wytwór i w ten sposób zabezpieczyć się przed kopiowaniem i bezprawnym rozpowszechnianiem bez wpłaty tantiemów. To samo dotyczy na przykład postaci z bajek: poprzez zastrzeżenie kształtu twórcy blokują możliwość podrabiania wszystkiego od kolorowanek, przez nadruki na tkaninach po pluszowe przytulanki w kształcie bohaterów. Dlatego nie wolno produkować ani nawet handlować podobiznami Elsy czy Pokemonów bez tzw. licencji, czyli zgody twórcy na wykorzystanie jego patentu. Taka zgoda jest oczywiście przekazywana po uiszczeniu odpowiedniej opłaty na rzecz autora.

Ale nie wszystko można opatentować

Logo firmowe może być licencjonowane. Nie tylko tak wielkiego koncernu jak LEGO czy Apple. Każda, nawet jednoosobowa działalność, może mieć opatentowane logo. Ale już na przykład połączenie kolorów, albo sam kolor nie może zostać zastrzeżone. Na przykład marka Orlen jak najbardziej ma patent, ale połączenie koloru czerwonego z białym użyte w tym znaku towarowym już nie jest objęte licencją. Dlatego każdy inny przedsiębiorca może to połączenie wykorzystać u siebie. Podobnie jest z rzeczami użytkowymi. Producent okien może opatentować specjalistyczny sposób zabezpieczenia przed otwarciem przez dzieci, ale samego okna już objąć licencją nie może.

Dlatego jeżeli chcesz zastrzec jakiekolwiek swoje innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, możesz zgłosić się do Kancelarii Prawno-Patentowej Andrzej Kacperski i skorzystać z pomocy, aby otrzymać patent.

Opracowanie:
Kraków, Kupa 3 lok. 9
tel. 12 430 69 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz