Artykuł sponsorowany

Czy flanela w kratę nadaje się tylko dla drwali?

Czy flanela w kratę nadaje się tylko dla drwali?

Flanela w kratę jest obecnie nieodzowną częścią garderoby każdego eleganckiego, chcącego ubierać się stylowo mężczyzny. Jednak jej najliczniejszymi użytkownikami są wykonawcy ciężkich prac fizycznych, w tym szczególnie ci, którzy pracują na świeżym powietrzu: budowlańcy, rolnicy, operatorzy maszyn, instalatorzy, robotnicy magazynowi i fabryczni. Nie przeszkadza to temu, że kraciaste flanelowe wdzianko znane jest najpowszechniej jako koszula drwala. Skąd wzięła się ta nazwa?

Początki historii flaneli w kratę sięgają połowy XIX w.: to wtedy powstały pierwsze kraciaste koszule, przeznaczone dla robotników i farmerów. Ich zalety szybko docenili także inni robotnicy fizyczni. W efekcie kraciaste koszule na trwałe weszły do asortymentu odzieży roboczej. Trzeba było poczekać 100 lat na nowy rozdział w historii sympatycznej koszuli.

Koszula dla kontestatora i rewolucjonisty

Flanelowa kratka była obecna w modzie męskiej od początku swego istnienia. Jednak jej prawdziwa kariera rozpoczęła się na fali młodzieżowych buntów w latach 60. XX w. Prawdziwe apogeum popularności flanelowych koszul przyszło wraz z muzyką grunge i wylansowaną przez nią modą na luźny, niezobowiązujący, wręcz niedbały styl ubierania się. Bawełniana flanela w kratę doskonale do niego pasowała. Subkultura wykreowana w Seattle w latach 80. XX w. dekadę później była już dominującym nurtem w muzyce i modzie młodzieżowej. Rozbłysły kariery takich kapel jak Pearl Jam, Soundgarden i oczywiście kultowej dla całego pokolenia Nirvany. Kurt Cobain pokazywał się chętnie w piżamowych, kraciastych flanelach. Klasycznym zestawieniem stylu grunge stała się kraciasta koszula, jeansy i ramoneska – i to zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej. 

Grunge w muzyce można uznać za przeszłość, jednak kraciaste koszule na trwałe zadomowiły się w świecie mody. W popularnym stylu neo grunge są w dalszym ciągu symbolem buntu, rozpoznawalnym znakiem kontestacji systemowych ograniczeń – w równym stopniu w modzie, jak i w życiu społecznym. Czarno czerwona krata to nieformalny znak młodych kontestatorów i rewolucjonistów - wyzwanie rzucone krawaciarzom i białym kołnierzykom. 

Lumberjack style – propozycja dla silnych facetów

Pojawienie się lumberjack style, czyli stylu drwala, można odczytywać jako spektakularny powrót kraciastej koszuli do źródła. Aby naprawdę dobrze odnaleźć się w tej stylistyce, mężczyźni muszą zadbać nie tylko o strój, ale także o swoje ciało. Czerwono-czarna krata, jeansy i ciężkie robocze lub trekkingowe buty najlepiej wyglądają na rosłych, barczystych i brodatych osobnikach. Mężczyzna musi wyglądać tak, jakby był stworzony do ciężkiej pracy fizycznej, otwartych przestrzeni i życia w surowych warunkach pierwotnej natury – jakby tylko przypadkiem znalazł się na ulicy, w mieście czy za biurkiem w korporacyjnym open space.

Chociaż czarno-czerwona krata to klasyka i zdecydowanie najchętniej noszony wzór flaneli koszulowej, to nie brakuje też innych kompozycji kolorystycznych. Najczęściej spotykane są zestawienia czerni z kolorem niebieskim, pomarańczowym, żółtym czy zielonym. Bardzo elegancko wygląda też flanela w biało-czarną kratę.

Wbrew nazwie, lumberjack style nie jest zarezerwowany wyłącznie dla drwali ani tylko dla mężczyzn. Koszule w kratę noszą bardzo chętnie również kobiety. Symbolikę takiego stroju wyjaśnia doradca klienta reprezentujący sklep internetowy z tkaninami Vistyl: – Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w przypadku pań koszula z flaneli w kratę to niedwuznaczny sygnał emancypacji. Można ją interpretować jako symbol definitywnego zerwania ze stereotypem delikatnej istoty, która potrzebuje wsparcia silnego mężczyzny. Oczywiście nie przeszkadza to temu, aby kobieta nosiła koszulę w kratę bez żadnych podtekstów – wyłącznie dla poczucia komfortu, np. w czasie wykonywania prac w ogrodzie czy grzybobrania. Przejęcie męskiego stylu ubierania się jest dość czytelnym znakiem zmian, jakie nastąpiły od czasu, gdy kobiety musiały ograniczać się do ściśle związanego z płcią dress code’u. 

Flanela nie tylko na koszule

Warto odnotować, że zastosowania bawełnianej flaneli w kratę nie wyczerpują się na szyciu koszul roboczych i casualowych. Mięsisty, ciepły i przyjemny w dotyku materiał jest powszechnie wykorzystywany jako podszewka ocieplająca w kurtkach i płaszczach. Cieszy się też zainteresowaniem jako surowiec na ciepłe szaliki, czapki, a nawet rękawice. Doskonale nadaje się też jako wierzchnia warstwa nieprzemakalnych koców piknikowych. Można z niej uszyć lekki i ciepły kaftanik na zimę dla naszego czworonoga. Flanela znajduje też bardzo różnorodne zastosowania w produkcji artykułów dziecięcych, np. wyposażenia łóżeczek czy wózków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz