Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach korków kevlarowych?

Co warto wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach korków kevlarowych?

Lekki, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne kevlar jest polimerowym tworzywem sztucznym w postaci włókien aramidowych, wynalezionych w latach 60. tych dwudziestego wieku przez firmę DuPont. W ciągu półwiecza swojego istnienia, materiał ten zdobył ogromną popularność w wielu branżach: budowlanej, instalacyjnej, motoryzacyjnej, ratownictwie technicznym, a nawet w lotnictwie. W naszym artykule skupimy się na zastosowaniu oraz właściwościach korków kevlarowych.

Cechy korków z kevlaru

Korki (balony) kevlarowe występują w dwóch wersjach: bez przepływu (typ ULK) i z przepływem (typ PULK), o średnicach od 23,5 mm do 20000 mm. Charakteryzują się one wysoką odpornością na oddziaływanie różnych, niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak, na przykład: wysokie albo niskie temperatury (od minus 30 do plus osiemdziesięciu stopni Celsjusza), wilgoć, chemikalia oraz ścieki. Jak zauważa ekspert z firmy Mash Korek Mariusz Gołdyn, zajmującej się wypożyczaniem specjalistycznych korków uszczelniających do rur oraz kanalizacji:

Kevlar to materiał wyjątkowo wytrzymały, niepalny, nie przewodzi prądu, nie parcieje, skutecznie opiera się również wszelkim oddziaływaniom zewnętrznym – naciskom, przekłuwaniu, zgniataniu i rozrywaniu, dlatego jest ceniony jako doskonały, sprawdzony uszczelniacz. Korki kevlarowe są w stanie wytrzymać znaczne obciążenia, a nawet jeśli ulegną uszkodzeniu, można je zregenerować, dlatego cieszą się one niegasnącym zainteresowaniem inwestorów oraz specjalistów z wielu branż.

Szerokie zastosowania korków kevlarowych

Dzięki zastosowaniu trwałych włókien aramidowych, korki kevlarowe sprawdzają się jako uszczelnienie w trakcie remontów i modernizacji rurociągów, systemów odwadniających, usuwania awarii sieci czy ocenie jej szczelności na etapie odbioru inwestycji. Wybierają je zarówno właściciele firm z sektora prywatnego, jak i przedstawiciele państwowych bądź gminnych zakładów gospodarki wodnej oraz komunalnej.

Na polskim rynku można znaleźć balony z kevlaru, przystosowane do zatykania rur w kształcie pierścienia, owalu, prostokąta albo kwadratu, służące do tworzenia natychmiastowej blokady wycieków lub umożliwiające częściowy dopływ wody użytkowej podczas trwania rozległych awarii. Gdy dochodzi do skomplikowanych pęknięć w obrębie rur lub uszkodzenia systemu wodociągów bądź kanalizacji, korki kevlarowe pozwalają służbom technicznym szybko i sprawnie opanować kryzysową sytuację oraz uniknąć skażenia środowiska naturalnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz