Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o renowacji nagrobków?

Co warto wiedzieć o renowacji nagrobków?

Nawet najpiękniejsze nagrobki mogą ulec uszkodzeniu i stracić walory estetyczne. Co zrobić, gdy do tego dojdzie? Odnowić płytę? Zrezygnować i wymienić ją na nowy model? Coraz więcej osób wybiera pierwsze z wymienionych rozwiązań. Czy jednak renowacja naprawdę jest opłacalna? Kiedy przeprowadzić naprawę i komu zlecić przywołane zadanie? Lektura artykułu rozwieje Twoje wątpliwości.

Na czym polega odnowa nagrobków?

Deszcz, śnieg, wiatr oraz ostre słońce wywierają negatywny wpływ zarówno na stan techniczny, jak i wygląd nagrobka. Wilgoć oraz promieniowanie ultrafioletowe mogą prowadzić do odbarwienia bądź uszkodzenia płyty (pęknięć, zarysowań itp.). Naprawa pomnika lub tablicy obejmuje szereg różnego rodzaju prac. Zakres podejmowanych czynności zależy od rodzaju, a także stopnia zniszczeń. Pierwszym krokiem na drodze do renowacji jest zwykle czyszczenie poszczególnych elementów danego grobu. Kolejny etap polega na uzupełnieniu ewentualnych ubytków w materiale budulcowym i zabezpieczeniu go przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych.

Czy można odnowić grób na własną rękę?

Odnowa uszkodzonej płyty, tablicy lub pomnika to niełatwe zadanie, które wymaga dużej wprawy oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. Bez znajomości specjalistycznych metod i profesjonalnych narzędzi niewiele można zdziałać. Samodzielnie realizowane naprawy w takiej sytuacji przynoszą na ogół więcej szkody niż pożytku. Dlatego zadanie renowacji nagrobków warto powierzyć fachowcom z Zakładu Kamieniarskiego Zenona Pochopienia w Tychach. Ekipa przyjedzie na miejsce, oceni stan techniczny poszczególnych elementów grobu i podejmie niezbędne kroki, by przywrócić im estetyczny wygląd.

Kiedy warto pomyśleć o odnowie nagrobka?

Nie należy długo zwlekać z renowacją nagrobka. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania naprawcze, tym lepiej. Drobne rysy czy pęknięcia są łatwiejsze do usunięcia niż szerokie i głębokie szczeliny. W tym przypadku duże znaczenie ma również systematyczne czyszczenie pomnika, płyty oraz pozostałych elementów. Warto sprawdzać stan nagrobka co kilka lub kilkanaście miesięcy i na bieżąco wykonywać wszystkie potrzebne naprawy.

Ile trzeba zapłacić za naprawę nagrobka?

Koszt naprawy nagrobka zależy przede wszystkim od rodzaju oraz zakresu zrealizowanych czynności. Dlatego cena renowacji jest ustalana indywidualnie. Na ogół trzeba za nią zapłacić od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. To jednak często mniejszy wydatek niż zakup nowej tablicy, płyty lub pomnika.

Opracowanie:
Tychy, Bratków 4
tel. 502 577 909
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz