Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o instalacjach niskoprądowych?

Co warto wiedzieć o instalacjach niskoprądowych?

Instalacje niskoprądowe zwane także niskonapięciowymi odgrywają coraz większą rolę. Stosuje się je w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, publicznych, komercyjnych, przemysłowych i gospodarczych. Ich cechami unikalnymi jest to, że pozwalają na ergonomiczne wykorzystanie energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno energooszczędności, jak i uproszczonego schematu całego przesyłu. Instalacje niskoprądowe są zatem bezawaryjne, proste do zautomatyzowania oraz autonomiczne. Nie są zależne od całej sieci, ale w prosty sposób się z nią synchronizują.

Czym są instalacje niskoprądowe?

Za instalacje niskoprądowe uznaje się każde rozwiązanie, które pozwala doprowadzenie energii elektrycznej do odbiorników poprzez sieć rozdzielczą w systemie pracy o niskim napięciu znamionowym. Poziom ten musi mieścić się do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego.

Instalacja niskoprądowa tworzona jest zatem z kabli, przewodów, akumulatorów, aparatury sterowniczej i kontrolnej, z licznych zabezpieczeń oraz z zespołów prądotwórczych, zasilaczy i innych elementów przesyłowych oraz gromadzących energię. Ich projektowaniem, wykonawstwem, rozruchem, serwisem, konserwacjami oraz przeglądami zajmują się zatem profesjonalne firmy elektroinstalatorstwa zewnętrznego i wewnętrznego. Przykładem jest pracownia EBS Instalacje z energią, która wykonuje pełen zakres automatyki obiektowej siłowej i niskoprądowej na urządzeniach i aparaturze wiodących producentów. Podkreślić przy tym warto, aby korzystać z usług firm, które posiadają uprawnienia do wykonawstwa infrastruktury energetycznej w pełnym zakresie kabli SN i nN.

Rodzaje instalacji niskoprądowych

Instalacje niskoprądowe to przede wszystkim instalacje nowej generacji, które pozwalają komunikować się z różnymi systemami oraz rozwiązaniami opartymi o wykorzystanie energii elektrycznej. Z roku na rok ich rodzajów jest zatem coraz więcej, a ich popularność rośnie. Instalacje niskoprądowe dedykowane są bowiem dla domów jednorodzinnych, mieszkań w blokach i kamienicach, dla apartamentów, hoteli, restauracji, biurowców, szkół, szpitali, urzędów, magazynów, zakładów przemysłowych czy też galerii handlowych. Stosowane mogą być zatem w niemalże każdym obiekcie nowoczesnego budownictwa.

Jakie przykłady instalacji niskoprądowych warto poznać? Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • systemy alarmowe,
  • systemy ostrzegawcze dźwiękowe (DSO),
  • systemy kontroli dostępu (KD),
  • systemy sygnalizacji pożarowej budynku (SAP),
  • systemy awaryjnego zasilania,
  • systemy sygnalizacji włamań i napadu (SSWiN),
  • systemy telewizji przemysłowej i monitoringu (CCTV),
  • systemy SmartHome lub BMS, czyli zautomatyzowanego zarządzania budynkiem,
  • systemy oddymiania,
  • systemy telewizji satelitarnej,
  • rejestratory czasu pracy,
  • sieci komputerowe LAN,
  • systemy zarządzające windami w budynkach.

Oprócz wyżej wymienionych przykładów instalacji niskoprądowych warto wyróżnić także okablowanie strukturalne, które zalicza się do systemu uniwersalnego okablowania teletechnicznego. Stosowane jest ono do szerokiej gammy zastosowań od gwarantowania łącza sieciowego i telefonicznego po rozwiązania światłowodowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz