Artykuł sponsorowany

Co trzeba wiedzieć o budowie stacji paliwowej?

Co trzeba wiedzieć o budowie stacji paliwowej?

Budowa stacji paliwowej wydaje się ciekawym i bardzo rentownym biznesem. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to także pewne ryzyko – pracuje się bowiem z niebezpiecznymi, łatwopalnymi substancjami. Dlatego taka budowa musi spełniać pewne ściśle określone wymagania.

Jakie trzeba spełnić formalności?

Zanim na naszym terenie pojawi się firma, która wybuduje stację, konieczne jest uzyskanie koncesji. Nie jest to zwykłe pozwolenie na budowę. Koncesja jest to także zgoda na prowadzenie działalności związanej ze sprzedażą paliw ciekłych. Wydaje ją Urząd Regulacji Energetyki. By ją uzyskać należy:

  • Być zameldowanym na terenie Unii Europejskiej
  • Wykazać płynność finansową, a także mieć uregulowaną sytuację w urzędzie podatkowym
  • Posiadać odpowiednią działkę a także uzyskać pozytywną decyzję ws zagospodarowania tejże działki
  • Posiadać właściwe zaplecze techniczne

Gdy już uzyskamy koncesję pozostaje tylko zarejestrowanie firmy.

Kto buduje stację?

Po spełnieniu wszelkich formalności możemy rozpocząć budowę. Musimy wiedzieć, że tego typu działalnością nie zajmują się tradycyjne firmy budowlane. Są to firmy wyspecjalizowane  zajmującą się tylko budową stacji paliwowych, takie jak Rol-Baz-Pal sp.j. Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Usługowe Jędrzejczak, Jóźwiak, Kamiński, Łyskawiński. Nie są to więc firmy, które zajmują się tradycyjnymi robotami ziemnymi.

Jak wygląda budowa stacji paliwowej?

Budowa stacji benzynowej tylko częściowo przypomina tradycyjną budowę. Jednakże znajdują się tutaj budynki inne elementy, które nie są zwykle wymagane. Mają one jednak za zadanie sprawiać, że stacja będzie bezpieczniejsza. Na takiej stacji znajdują się:

  • Dystrybutory paliwa
  • Magazyny paliwa
  • Instalacje gazu propan-butan

Konieczne jest wkopanie zbiorników, czy zainstalowanie odgromników. Są to prace bardzo wymagające, a pracownicy muszą posiadać wyższe kwalifikacje.  Taka

Budowa innych konstrukcji, jak budynek główny, podjazd czy parking przebiegają w tradycyjny sposób. Nie są to też miejsca, które wymagają szczególnych atestów.

Modernizacja też jest potrzeba

Musimy wiedzieć, że budowa stacji to nie wszystko. Każdy budynek i każda konstrukcja się starzeje. Dodatkowo zmieniają się standardy. Firmy, które zajmują się budową stacji, mogą ją także wyremontować i zmodernizować. Może to być remont głównego budynku, ale mogą to być też bardziej wyspecjalizowane prace – np. wymiana rur, czy wymiana zbiorników paliwowych

Przed wyborem odpowiedniej firmy warto więc zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie prace może wykonać i jak bardzo wyspecjalizowane. I czy możemy na przedsiębiorstwo liczyć tylko przy budowie, czy też nieco później – przy remoncie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz