Artykuł sponsorowany

Co to jest i kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną?

Co to jest i kiedy zlecić ekspertyzę budowlaną?

Choć przepisy budowlane nie tłumaczą nam dokładnie, czym jest ekspertyza budowlana, to jej wykonanie często może okazać się konieczne. Choć wśród budowlańców wędruje wiele opinii na temat ekspertyz i każdy może podać jej inną regułę, to specjaliści doskonale wiedzą, jak należy takową wykonać i kiedy jest ona rzeczywiście niezbędna. Z tego też powodu ważne jest, aby ekspertyzy dokonywał doświadczony fachowiec, który ma na koncie wiele podobnych realizacji. Który może pochwalić się doświadczeniem i wykazać ogromną wiedzą budowlaną.

Czym jest ekspertyza budowlana?

To bardzo szerokie zagadnienie, które prowadzi nas przez oględziny i obliczenia, sprawdzanie stanu wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku oraz wyliczanie dopuszczalnych obciążeń na fundament czy ściany. Także wyznaczenie kierunku koniecznego do zrealizowania w przyszłości, napraw, modernizacji, usunięcia usterek technicznych i wszelkich niedociągnięć powstałych w czasie budowy. Ostatecznie ekspertyza budowlana jest dokumentem, który obrazuje stan techniczny budynku, udowadnia swoje tezy obliczeniami i wskazuje konieczny do zrealizowania kierunek napraw, renowacji.

W ekspertyzie budowlanej znajdziemy przede wszystkim opinie na temat wykonanych prac budowlanych, przeprowadzonych remontów i modernizacji. Opinię na temat wytrzymałości ścian, stropów fundamentów i wszelkich elementów, z których stworzony jest budynek. Jak informują inżynierowie z firmy Pontifex Sp. z o.o. z Lublina, są to opinie, ale poparte obliczeniami, które mogą wskazywać, które elementy zostały niedokładnie wykonane, a które zbudowano zgodnie z projektem. W końcu z nich dowiadujemy się, czy projekt spełnił swoją rolę, czy pierwotne obliczenia zostały wykonane poprawnie i czy obiekt nie odznacza się wieloma problemami technicznymi. Czy jest zdatny do użytku, zamieszkania, wykorzystania w przeznaczonym pierwotnie celu. Przeznaczenia w rozmaitym zakresie. W zakresie wykonywanych ekspertyz, które mogą być przeprowadzane dla różnych branż i klientów prywatnych. Ekspertyzy przemysłowe, ogólnobudowlane, drogowe czy hydrotechniczne. I każde inne, które wymagają np. opinii rzeczoznawcy czy biegłego sądowego.

Opinia techniczna, a ekspertyza techniczna

Opinia techniczna jest dokumentem, który częściej wykonujemy przed powstaniem budynku. Opiera się ona przede wszystkim o projekt. Z drugiej strony wykonanie jej później pozwala na dopracowanie opinii technicznej o oględziny przeprowadzane na poddanym opinii budynku. Ekspertyza techniczna jest znacznie bardziej szczegółowa i opiera się nie tyle o oględziny, jak o jakościowe badania i wyliczenia. Ponadto bada jakość wykonania wszelkich prac, które zostały przeprowadzone na terenie budowy oraz uwidacznia ich efekty, przywiązując szczególną uwagę do wszelkich niedociągnięć, które należy jakościowo poprawić.

Warto pamiętać, że wykonanie opinii technicznej i ekspertyzy technicznej należy powierzać wyłącznie specjalistom, którzy zdobyli takowe uprawnienia. Takim, których darzymy zaufaniem, którzy jeszcze nas nie zawiedli i którzy są chętnie polecani przez rodzinę, znajomych. Takich, których witryny internetowe i wizytówki w sieci świadczą o profesjonalnym podejściu do odbiorcy, którzy prezentują na nich szereg wykonanych już prac w kraju, ale i za granicą.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz